A WordPress frissítése
A WordPress rendszeresen és viszonylag kis időközönként jelentet meg frissítéseket. legyen szó apróbb, biztonsági hibaelhárításról vagy új verzióról, a frissítést mindig ajánlott elvégezni. Ennek több funkcionális oka is van, mint például a biztonság, optimalizálhatóság, a felhasználói élmény biztosítása, a pluginek hatékonyabbá tétele és még sorolhatnánk.
A frissítések fontosságát igazából nem is lehet eléggé kihangsúlyozni. Biztonságunkat csak így biztosíthatjuk, hiszen a régebbi verziók biztonsági résein könnyen átférkőzik az, aki nagyon akar, így mi és/vagy az oldalunkra látogató felhasználók (akik megadták bizonyos adataikat, például e-mail címüket) ki vagyunk téve a hekkerek, robotok támadásainak, adataink elvesztésének vagy felhasználásának.
Van lehetőség arra, hogy önfrissítő plugint vagy időzített cselekvési listát használjunk, de egyrészt fölösleges emiatt egy újabb bővítménnyel lassítani WordPress weboldalunkat, másrészt nem árt, ha tudjuk, mi hogyan és miért történik frissítéskor. Kezdők is el tudják végezni a WordPress oldaluk frissítését manuálisan, csupán egy egyszerű útmutatót kell követniük, mint például ezen írásunk. hatalmas könnyítést jelent, hogy a WordPress 3.7-es verziója óta önmaga telepíti a biztonsági frissítéseket, így ilyen szempontból folyamatosan naprakészek lehetünk. Azonban ennek is van egy kicsike hátránya, mégpedig az, hogy időnként előfordulhat (nem történik meg feltétlenül), hogy egy-egy frissítés után néhány bővítmény nem a megfelelő módon működik. Ilyenkor át kell nézni a beállításokat és javítani a hibákat.
Többször említettük már, hogy a frissítések miatt is érdemes rendszeresen biztonsági mentést készíteni, ez is egy olyan dolog, amit nem lehet elég nagybetűvel írni, nem lehet elégszer elmondani.
Ha frissíteni szeretnénk vagy ellenőrizni akarjuk, hogy várnak-e ránk újabb frissítések, a Vezérlőpult alatti „Frissítések”-re kattintva tehetjük meg. Amennyiben nincs frissítés és nekünk a legújabb verzió fut, a következő szöveget kapjuk: „Ez a legfrissebb WordPress verzió!” Amennyiben a bővítményeink és sablonunk is mind a legfrissebbek, a következő szöveg is ott áll: „Valamennyi bővítmény a legfrissebb verziójú. Valamennyi sablon a legfrissebb verziójú.”
Amennyiben van elérhető frissítés, új verzió, azt egyértelműen közli velünk tartalomkezelő rendszerünk: „Figyelem! Új WordPress verzió jelent meg! A WordPress X.Y.Z–hu_HU” Az üzenet alatti részen olvasható „Frissítés most!” –ra kattintva máris frissíthetjük oldalunkat a legújabb verzióra. Természetesen az üzenetben nem XYZ-lesz, hanem a legújabb verzió száma, a „hu” pedig a magyart jelenti. A frissítés most!-ra kattintással a rendszer automatikusan tudja, hogy mit kell tennie, de nekünk még van dolgunk, hiszen ki kell választanunk, hogy az angol vagy magyar verziót akarjuk-e. az angol verízió „en_US”, a magyar pedig az említett „hu_HU”.
Ezzel el is végezhető a WordPress motor frissítése, azaz a legújabb verzió letöltése és telepítése, de ugyanitt és ugyanilyen módon frissíthető az összes sablon, bővítmény is. Erről is mindről megkapjuk az értesítést, így, ha ide kattintva hosszú a lista, valószínűleg apróbb plugin frissítések jelentek meg. Érdemes ezeket mindig frissíteni, ha naponta van újdonság, akkor lehetőleg minél hamarabb élni a lehetőséggel, hiszen a biztonsági réseket úgy keresik a hekkerek, mintha az életük múlna rajtuk.