Fontos tudnivalók WordPress sablon választáshoz

Kezdők számára nehéz feladat a megfelelő WordPress sablon kiválasztása. Sokan talán azzal sincsenek tisztában, hogy mekkora jelentőséggel bír a sablon és miért fontos körültekintően választani, valamint milyen kritériumok alapján kell megkeresni a legideálisabbat.
Kezdjük ott, hogy a WordPress ingyenes és fizetős sablonokat is biztosít, melyekhez folyamatos frissítésekkel lát el. Aztán folytassuk azzal, hogy első lépésként jól át kell gondolnunk, mit is szeretnénk. Az oldalunk megjelenése mellett a funkciók is a sablontól függenek. Egy-egy sablonnak vannak beépített funkciói, de az is meghatározott, hogy mely egyéb funkciókat támogatja. Nem minden sablon kompatibilis minden WordPress bővítménnyel, így ha nem gondolkodunk időben, később nagy gondokkal találhatjuk szembe magunkat. Milyen jellegű weboldalt készítünk? Szolgáltatást reklámozót? Webshopot? Vagy csak egy blogot? Minden esetben más és más funkciókra van szükség. Egy vagy több ember fogja szerkeszteni a weboldalt? Videofájlokat is akarunk felpakolni? Esetleg többnyelvű oldalban gondolkodunk?
A következő, fontos kritérium az, hogy a sablon reszponzív legyen. Ma már nagyon sokan mobileszközről is interneteznek, így jelentős látogatóvesztést okozhat, ha ők nem érnek el hozzád vagy nem tudják kényelmesen böngészni, használni a weboldalad. A WordPress fizetős sablonjainak mindegyike ilyen, de az ingyenesek között akad, ami még nem alkalmas mobilos megjelenésre.
Ha tisztában vagyunk igényeinknek, akkor jöhet a lehetőségek felmérése. Nézzünk meg néhány sablon, tudjuk meg, mi reális elvárás részünkről és mi nem az, majd pedig ennek tudatában döntsük el, csak az ingyenes megoldások között fogunk válogatni vagy pedig fizetünk is azért, ami nagyon megtetszik. Nyilván bizonyos esetekben ez az első szűkítő, van, aki nem engedheti meg, hogy sablonokért pénzt adjon ki. Neki sincs oka elkeseredésre, az ingyenes verziók között számtalan kiválót talál.
Az ingyenes és fizetős sablonokhoz is jár a WordPress frissítés, ám a fizetős megoldásoknál általában csupán egy ideig kapjuk meg ezeket ingyen. A pénzbe kerülő sablonok sok előnyt tartogatnak. A prémium darabok igaz, hogy nem olcsók, forintra átszámolva 9000 körül kezdődik az áruk, de olyan prémium bővítményeket is kapunk melléjük csomagban, amik amúgy igencsak húzósak lennének. Ráadásként az árban benne foglaltatik a prémium támogatás is, ami azt jelenti, hogy ha bajban vagyunk, kérhetünk segítséget a fejlesztőktől.
Az ingyenes témák között keresgélni sok időt vesz igénybe, de annak, aki nem tud vagy nem akar fizetni a sablonért, érdemes rászánni akár napokat is. A kereséskor szűkítsük a kört, nyugodtan beírhatjuk, ha valami speciálisat akarunk, de a leghatékonyabb, ha konkrétan arra keresünk, amire a weboldal készül majd. Ha például beauty blogot akarunk készíteni, akkor erre specializált sablonokat keressünk. Ha verseket töltenénk föl, akkor olyasmit, de ha étterem, kávézó vagy üzlet weboldalát készítjük el, akkor ilyesmire ajánlatos keresni. A keresést mindig angolul végezzük! Az ingyenes sablonoknál viszonylag sokszor elmarad a részletes dokumentáció és a demo, de próba szerencse alapon, ha van idő, lehet próbálgatni őket.
Nagyon fontos, hogy feltört, kalóz prémium sablonokkal ne próbálkozzunk, mert sokkal több hátrányuk van, mint előnyük. Egyrészt ezeket nem támogatja a WordPress, másrészt a hekkerek a PHP fájlok módosításával akár azt is elérhetik, hogy a letöltött sablonon keresztül könnyedén feltörik weboldalunkat vagy akár a szervert is.
Hol keresgéljünk jó sablonokat?