Alaposan félreértették az emberek a RankBrain algoritmust

A tavalyi év egyik legnagyobb meglepetése a Google részéről alighanem a RankBrain algoritmus volt, amiről akkor egészen elképesztő, sőt meghökkentő dolgok láttak napvilágot, így egy egészen futurisztikus, már-már a mesterséges intelligenciák életre keléséről értekező hírek is befutottak. Mint ismert, a RankBrain kapcsán tavaly annyi derült ki, hogy egy olyan, mesterséges intelligencián alapuló algoritmus, amely képes folyamatosan tanulni és növelni a tudását manuális beavatkozás nélkül is, ennek megfelelően folyamatosan frissen tudja tartani adatbázisát. A hírek felmerülését követően rengeteg téves információ látott napvilágot ezzel kapcsolatban, és főként emiatt a Google nemrégiben úgy határozott, hogy tisztába teszi a dolgokat, mert az emberek többsége, sőt a szakma egy jelentős része is súlyosan félreértette a kérdéses algoritmus működésének sajátosságait. Most azonban végre kitisztult a kép, és megtudtuk, hogy mire is jó valójában a RankBrain!
Már a harmadik rangsorolási tényező
A Google jó és rossz hírekkel egyaránt szolgált számunkra a RankBrainnel kapcsolatos pontos részletek kapcsán. Mint kiderült, az algoritmus valóban a mesterséges intelligencián – noha valójában inkább a gépi tanuláson – alapul, amelyet a keresőóriás az utóbbi hónapokban a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezővé tett meg. Ezt ebben a formában – ha nem is ennyire határozottan, de – eddig is tudtuk az algoritmus kapcsán, azonban éppen ezek voltak azok a részletek, amelyek hozzájárultak a félreértések elkerüléséhez. A Google szerint ugyanis a RankBrain algoritmus valódi feladata messze nem az, hogy valamiféle futurisztikus találmányként belelásson az emberek fejébe, és teljesen kivegye az irányítást az emberek kezéből, sokkal inkább az, hogy segítségével a kereső lényegesen pontosabban tudja értelmezni a felhasználók által elindított kereséseket, aminek hatására természetesen lényegesen pontosabb találatok is születhetnek majd.
A kérdéses algoritmus kapcsán Gary Illyés a Twitteren keresztül adott friss és egyben tisztánlátásra alkalmas részleteket a kérdéses újdonság kapcsán, így a legfontosabb, amit kiemelt, hogy a közhiedelemmel ellentétben a RankBrain egyáltalán nem befolyásolja az indexelés folyamatát, sőt mi több, még a feltérképezést sem, a rangsorolást pedig pláne, így hiába lépett elő a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezővé, ezt csak közvetett formában tudja kamatoztatni. Ez ebben a formában rendkívül megdöbbentő kijelentés, már csak az imént említett korábbi részletek okán is, hiszen vajon miért is mondhatja Gary Illyés azt, hogy nem rangsorolási tényező, ha ezt egyszer a Google korábban már hivatalosan elismerte? Miután ezt a kérdést is nekiszegezték, Gary láthatólag rendkívül zavarba jött, és maga is elismerte, hogy nem igazán tud erre pontos válaszokat adni. Annyit azért kifejtett, hogy a RankBraink semmiféle új rangsorolási tényezőket nem vezet be, mindössze kihangsúlyozza és pontosítja a már meglévőket, de Gary szerint ő nem tagja az algoritmust fejlesztő csapatnak, ennek megfelelően hiába is szeretne, ennél többet és pontosabbat nem tud megosztani az emberekkel. Az viszont már ezek alapján is kiderült, hogy a RankBraink működése és tényleges haszna a legtöbb helyen súlyosan félre lett értve, hiszen messze nem csak egy újabb átlagos algoritmusról van szó, pláne nem olyanról, mint a Pingvin vagy a Panda.
A RankBrain elsődleges feladata
A fentiek alapján tehát kijelenthető, hogy a RankBrain algoritmus legfontosabb, mondhatni elsődleges feladata nem más, minthogy képes legyen pontosabban értelmezni a felhasználók által indított kereséseket. Hogy ez mégis milyen hatást gyakorol a rangsorolásra? Nagyon egyszerű, alkalmazásával ugyanis képes újragondolni, esetenként újraírni és tovább hangsúlyozni – vagy éppen jelentéktelenebbé tenni – a korábban felállított rangsorolási tényezőket. Az tehát téves információ, hogy a kérdéses mesterséges intelligencia vadonatúj szempontokat vagy tényezőket hozna a rangsorolásba, mindössze a meglévőket dolgozza fel és értékeli újra a felhasználók szokásai alapján.
Ez azért nagyon érdekes, mert a fentiek jól mutatják, hogy a Google milyen egyszerűen képes változtatni és módosítani már meglévő rangsorolási algoritmusokon belül is a rangsorolási tényezők jelentőségén. Ne higgyük ugyanakkor azt, hogy a RankBrain algoritmus csak és kizárólag külföldön fejti majd ki hatását, a nyelv ugyanis számára nem jelent akadályt, ennek megfelelően hazánkban is kifejti hatását. A gyakorlatban ezt úgy tapasztalhatjuk meg, hogy bizonyos oldalak egyes keresésekre még akkor is felbukkanhatnak majd, ha korábban a háttérbe szorultak, márpedig rendkívül hasznosak voltak, a RankBrain ellenőrzésével azonban a mesterséges intelligencia a felhasználók szokásai vagy igényei alapján felismerte és újragondolta rangsorolását, így az előrébb került a találati listán. A folyamat természetesen fordítva is működőképes tud lenni, ennek megfelelően nem csak előrébb tud sorolni minket az algoritmus, hanem akár háttérbe is, ha azt tapasztalja, hogy bizonyos kulcsszavakra sokkal jobb a helyezésünk, mint azt weboldalunk valójában megérdemelné, így a helyünkre olyan kisebb weboldalakat állít, amelyek a tartalom, a megjelenés vagy más – a felhasználók nézőpontjából fontos – tulajdonságok miatt jobbak, mint mi.