Erre kell odafigyelni idén a keresőoptimalizálásban
A Google már a tavalyi intézkedésekkel nagyon jól körülhatárolta, hogy milyen trendek is várhatók 2016 során a keresőoptimalizálás területén. A trendek ismerete azonban összességében még nagyon kevés ahhoz, hogy sikeresen alkalmazzuk, vagy megfelelő formában kérjünk egy szakembert arra, hogy olyan SEO-t alkalmazzon weboldalunkon, ami valóban hasznos is lesz. Az alábbi összeállításunk éppen ezért keresőoptimalizálási mestereknek és weboldal-tulajdonosoknak egyaránt fontos lehet, hiszen ezek azok a dolgok, amelyekre 2016 során oda kell figyelnünk abban az esetben, ha azt szeretnénk, hogy portálunk továbbra is sikeres maradjon. Cikkünk egyfajta előrejelzés is egyben, hiszen a rossz kommunikáció miatt egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy mit is várhatunk az elkövetkezendő hónapokban a Google csapatától. Lássuk azért a jelenlegi tervek szerint a legfontosabb dolgokat:
Értékesebbé válnak a külső linkek
Ezzel a kényes témával rögtön bele is csaptunk a közepébe, hiszen a Google ezen a téren eléggé hadilábon áll, a külső linkek értékesebbé tétele ugyanis jelenleg a Pingvin algoritmus függvénye. Ezzel azonban akad néhány probléma! Az egyik rögtön az, hogy még a keresőóriás sem igazán tudja, hogy pontosan mikor indítják majd el az alapoktól megújuló algoritmust, amiről bár folyamatosan azt nyilatkozzák, hogy hamarosan, hogy most már tényleg itt van a kanyarban, de éppen év elején derült ki, hogy az első tesztek sem futottak le, ami alapján az sem sokkoló feltételezés, hogy még legalább egy további évet kell várnunk rá.
Ennél is kényesebb probléma, hogy nem tudni még, hogy a Google mit tud megvalósítani mindabból, amit korábban kommunikált, a külső linkek csak akkor válhatnak értékesebbé a gyakorlatban is, amennyiben a Pingvin valóban egy folyamatos futást és ellenőrzést garantáló, a tiszta SEO-t elősegítő változatban valósulna meg. Ha ez valósággá válna, a manipulatív horgonyszövegekkel dolgozó oldalak mind lehúzhatnák a redőnyt, de azok is pórul járnának, akik csomagban vásárolták korábban a hivatkozásokat. Megmaradnak tehát a színtéren azok, akik mindvégig tisztán dolgoztak, és a tiszta SEO-ban hittek, erre pedig igencsak oda kell majd figyelnie mindenkinek.
Szigorúbb értékelések várnak a tartalmakra
Már a 2016-os trendek megfogalmazása óta tudjuk, hogy a megfelelő tartalomra kiemelten nagy figyelmet fordít majd idén a Google, azonban nem árt ténylegesen odafigyelni erre, hiszen sokkal szigorúbb értékelések is várnak majd az oldalakra ebből a szempontból. Ami ugyanis tény, hogy tavaly a keresőoptimalizálás már olyannyira összefonódott a tartalomgenerálással és a tartalomfejlesztéssel, hogy az a SEO legfontosabb elemévé vált, így ma már csak azok az oldalak rúghatnak labdába, akik minél több és minél frissebb szövegekkel dolgoznak.
Ez természetesen megint magával hozott alternatív kiskapukat, így például rengetegen alkalmaznak úgynevezett content spameket, aminek a lényege, hogy bár óriási tartalmat érzékel a Google, ezek hasznossága azonban csak első ránézésre fogadható el, egy kisebb belemélyedés után rájövünk arra, hogy a honlap konkrétan csak szemetet tár elénk. Ezzel kapcsolatos probléma, hogy a spam tartalom egyelőre még működik is, de a Google a Panda- és a Fantom algoritmusok későbbi fejlesztését követően vélhetően szűrni fogja a silány tartalmakat, így 2016 során erre nagyon oda kell figyelnünk, ha a csúcson akarunk maradni.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a Google tavaly már a mesterséges intelligenciát is segítségül hívta annak érdekében, hogy minél relevánsabb találatokat tudjon adni a kereső a felhasználók számára. Az MI ráadásul folyamatosan tanul, így talán nem is kell már neki több egy-két hétnél ahhoz, hogy a content spammel ellátott oldalakat kiszűrje és nagyon súlyos büntetéssel sújtsa.
A felhasználói élmény fontossága
A Google algoritmusai ma már képesek optimálisan értékelni a felhasználói élményt, így a szövegek mellett a tipográfia, az ergonómia, a sebesség és a felhasználói felület is fontos ahhoz, hogy jó helyezést érjünk el. Ha tehát honlapunk ezen a téren hagy maga után kívánnivalót, akkor 2016-ban javítsunk rajta. Hagyjuk a látogatói statisztikákat, az ugyanis csak egy dolog, a lényeg az, hogy az olvasók befogását követően hány embert tudunk a lehető leghosszabb ideig a weboldalon tudni, hányat tudunk visszacsalni, és mennyit tudunk vásárlásra biztatni.
A mobil mindenek felett
Mióta a Google tavaly tavasszal elindította mobilos algoritmusát, azóta a csapból is az folyik, hogy egy weboldal csak akkor lehet sikeres, ha mobilbarát is egyben. Ez ugyan jelenleg még csak részben igaz – ergo a tavalyi algoritmus nem éppen olyan eredménnyel robogott le, ahogyan vártuk –, de a keresőóriás folyamatosan azt kommunikálja, hogy jön a változás, hogy kell a mobil, a reszponzív megjelenés, egyszóval a jövőben is megfelelően nagy figyelmet szenteljünk ennek, ha szeretnénk a csúcson maradni.
Ha most még nem is, az év végéhez közeledvén a statisztikák szerint egy átlagos honlapra minden második felhasználó már mobilról fog érkezni az év végén, ez pedig azt jelenti, ha valaki nem gondoskodik számukra megfelelő megjelenésről, akkor nagyjából látogatói felétől az idei évben már teljes egészében elbúcsúzhat majd, ami egyáltalán nem kevés.