Egyre nagyobb előnyt jelenthet a keresőoptimalizálás terén az AMP
A mobilos weboldalak jelenléte olyan jelentőssé vált az internet világában, hogy egy ideje már a Google is megkerülhetetlennek tekinti őket, hovatovább külön algoritmust indított és különféle intézkedéseket vezetett be annak érdekében, hogy az AMP rangsorolási előny legyen.
Már tavaly ilyenkor, a mobilos algoritmus elindítása előtt több forrás is azt híresztelte, hogy a jövőben lemondhat a sikerről az, aki úgy üzemeltet egy weboldalt, hogy nem csatlakozik hozzá mobilra optimalizált változat, ez azonban az említett algoritmus elindítása után elég hiteltelenné vált, hiszen nem hozott akkora változást, és nem volt akkora hatása, mint amekkorára korábban számítottunk.
A vállalat azonban már akkor is jelezte, hogy mindez csak idő kérdése, és a jövőben egyre lényegesebb szempont lesz az AMP, avagy az Acclerated Mobile Pages megléte, ami azt jelenti, hogy egy weboldal rendelkezik egy külön mobilra optimalizált és gyorsított változattal, hiszen ez ma már az organikus forgalmat is jelentős mértékben befolyásolja. Miután a tavalyi év meglepően csendes volt a téma kapcsán, addig az idei év egészen harsányan indult, amit a keresőóriás egy sor bejelentéssel igyekezett nyomatékosítani. Ezeket gyűjtöttük össze az alábbiakban.
Már a Google Analytics is támogatja az AMP-t
Január végén jelentette be a vállalat, hogy a jövőben már a Google Analytics is támogatni fogja az AMP oldalak követését, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy a jövőben könnyedén figyelemmel kísérhetjük mobilos oldalaink forgalmát is. Ez azért különösen jelentős lépést, mert ezzel az üres szavak után végre minden webmester és honlap-tulajdonos számára egyértelművé válik, hogy a domainre érkező forgalomnak milyen aránya származik az AMP oldalakról. Ehhez kapcsolódó friss hír, hogy a Google bejelentései szerint a Search Console-t még senki se használja aktuális és releváns adatszerzésre, legfeljebb csak a jelzésérték okán, hiszen az itt megtalálható adatok több napos késéssel kerülnek feltüntetésre, ezáltal a mobilos oldalakhoz kapcsolódó hibák is.
A Google egyébként szintén január végén webmesterek ezreinek küldött szét figyelmeztető leveleket azzal kapcsolatban a Search Console-on keresztül, hogy az AMP már most sok esetben előnyhöz juttathat egy hagyományos weboldalt, noha egyelőre még egészen szűkösek a keretek, illetve komolyak a korlátozások. Ennek köszönhetően megtudtuk, hogy amennyiben már használjuk az AMP-t, ezen túlmenően pedig hír jellegű weboldalt üzemeltetünk, akkor már most nagyon komoly előnyhöz juthatunk a találati listán azokhoz a portálokhoz képest, akik hozzánk hasonló tartalmat generálnak, de egyelőre még nem rendelkeznek mobilra optimalizált felülettel.
Kinek fontos az AMP?
A témával kapcsolatban nagyon fontos, hogy az AMP élesítése már megtörtént a Google részéről, az első AMP-re optimalizált oldalak február vége felé jelentek meg a találati listán első ízben. Amit fontos kiemelni, és emiatt érdemes nagyobb figyelmet szentelni a projektnek, hogy az AMP oldalak a találati listák legtetején kapnak helyet, egészen pontosan a hirdetések felett, és a legnagyobb érdekesség, hogy az esélyegyenlőség jegyében sem nagy linkerővel, sem a Google Hírekben való szerepléssel nem kell rendelkeznünk ahhoz, hogy itt megjelenhessünk. A keresőóriás szerint a találati lista az alapján áll össze, hogy egy hír jellegű kérdésre melyik cikk adja majd a leginkább kielégítő és leginkább releváns választ, vagyis a kimagasló és egyben minőségi tartalom az AMP kapcsán sokkal fontosabb lesz, mint eddig bármikor.
A találati listákat az AMP természetesen nem befolyásolja majd, csak és kizárólag mobilos keresések esetében lesz jelentősége annak érdekében, hogy a gyakran alacsony sávszélesség miatt a legjobb és leghasznosabb találatokat láthassuk a lista legtetején, görgetés nélkül. Ezzel nagyon sok mobil oldal, amelyik nagy figyelmet szentel a tartalomnak, óriási növekedést könyvelhet majd el, hiszen még a hirdetéseknél is fontosabb helyen jeleníti meg őket a jövőben a Google. John Mueller a témában elmondta, hogy első körben kizárólag a hír jellegű oldalaknál állítják használatba az AMP-t, de a későbbiekben az interneten felbukkanó összes weboldal esetében érvényesítésre kerül.
Amit fontos még tudni az AMP-ről, hogy nem a domain, hanem az aloldal szintjén érvényesül, tehát nem kell egy egész domain név kapcsán AMP-s verziót készíteni, elegendő lesz csak néhány alárendelt oldalt, néhány hírjellegű cikket ellátni ilyen támogatással annak érdekében, hogy élhessünk ezzel az előnnyel.
Sajnos egyelőre a Google még semmilyen adatot nem tudott nyilvánosságra hozni azzal kapcsolatban, hogy az AMP-vel megtámogatott tartalmak milyen arányban bukkannak majd fel a találati listán, mint ahogyan azzal kapcsolatban sem jöttek még konkrétumok, hogy mekkora forgalomnövekedés érhető majd el, ellenben a hasznos és friss tartalmakat generáló portálok kapcsán a keresőóriás jelentősnek nevezte az arányokat. Erre utal az is, hogy a Google már most milyen nagy erővel támogatja az AMP bevezetését, és mekkora kampányhadjáratot indított a népszerűsítés érdekében.
Az AMP projekt oldalát itt találod: ampproject.org
Egyes tartalomkezelő rendszerekre, mint pl. a WordPress, már meg is jelentek olyan bővítmények, amelyekkel ezt a módosítást könnyedén el tudod végezni.