Hivatalos: az alapalgoritmus részeként indul a Pingvin!

A Pingvin algoritmus kapcsán a múltban számtalan kétes, egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozatot hallhattunk már, ennek köszönhetően továbbra sem igazán tudjuk, hogy mit várhatunk tőle, ennek megfelelően arról is korai lenne még diskurálni, hogy pontosan mikor számíthatunk az indulására. A korábbi hírek alapján, amelyek szerint még a tesztelést sem kezdte el a keresőóriás, nem tartjuk kizártnak, hogy a Pingvin csak valamikor tavasszal indulhat útnak.
Amire mérget vehetünk még, hogy a Google tervei szerint a kérdéses algoritmus az első olyan lesz a sorban, illetve a kereső történetében, ami a jövőben feleslegessé teszi a későbbi frissítéseket, ezáltal egy állandóan futó alternatívát szeretne megvalósítani a cég, ami sokkal tisztábbá tenné a SEO-t, és sokkal egészségesebbé a versenyt az egyes weboldalak között. Habár azt egyelőre még mindig nem igazán tudjuk, hogy a Google mikor tervezi a Pingvin elindítását – illetve még azt sem, hogy a tesztelésre mikor számíthatunk –, de Gary Illyésnek köszönhetően most olyan hírek érkeztek róla, ami kiemelkedően fontosnak tekinthető, ezen túlmenően bizonyos szempontból jó, bizonyos szempontból pedig rossz a honlap-tulajdonosok szemszögéből.
Heteken belül jön a Pingvin
Gary Illyésnek a szokásos forráson, avagy a Twitteren keresztül feszültek neki a webmesterek január második felében azzal a célzattal, hogy több információt húzzanak ki a Google szakemberéből a Pingvin kapcsán. Habár a múltban ő is rendszeresen ködösített, és több alkalommal félrevezette az embereket – egyes források szerint direkt, mások szerint a cégen belül uralkodó fejetlenség miatt teljesen véletlenül –, ugyanakkor most valóban hasznos válaszok születtek néhány olyan kérdésre, amelyek kapcsán eddig még csak a ködben tapogatóztunk.
Az első és legfontosabb kérdés ennek megfelelően az volt, hogy pontosan mikor is számíthatunk majd arra, hogy elinduljon a Pingvin algoritmus? Hetek vagy inkább hónapok választana el minket tőle, hangzott nagyon rafináltan a kérdés, amely előre konkretizálta a szakember szavait, hiszen a válasszal így már nem bújhatott ki a konkrétumok alól, és kiderülhetett, hogy elcsúszik-e a korábban pletykált év végére a frissítés?
Gary válaszában kiemelte, hogy hónapokat már nem kell várni a Pingvinre, ő inkább hetekben számolná az időt – eszerint a korábban felmerült tavaszi indulás lehet a legvalószínűbb –, de fontosnak tartottak kiemelni, hogy céldátummal egyelőre még nem szolgálhat. Azt azonban még hozzátette, hogy terveik szerint a Pingvin még ebben a negyedévben elindulhat – tehát március végéig bezárólag –, de őszintén szólva már ezt is nehezen hisszük el azt követően, hogy lassan egy éve ez az ígérgetés megy a Google részéről. Különös tekintettel azt követően, hogy a cég több szakembere is megesküdött arra, hogy 2015-ben, ha törik, ha szakad, de az algoritmus elindulhat majd, időközben azonban átcsúsztunk már 2016-ba, már az első két hónap is eltelt, a legvalószínűbb tehát a fentiek alapján az, hogy március végéig kell még türelmesen várnunk a régóta várt pingvinekre.
Az alapalgoritmust bővíti
Ami azonban a fentieknél sokkal meglepőbb és hasznosabb információ volt, hogy Gary Illyés végre konkrét válaszokkal szolgált egy olyan kérdésre, amely szerint a Pingvin valóban egy valós idejű algoritmus lesz-e, amely az alapalgoritmus részévé válik? A Google korábban rendszerint csak ködösített ezzel a témával kapcsolatban, azonban Gary most meglepő határozottsággal egy igenlő választ adott a kérdező számára, és hozzátette még, hogy a Pingvin olyannyira az alapalgoritmus részévé válik, hogy a jövőben már biztosan nem fognak beszélni róla, de legalábbis ő egyáltalán nem.
Ez alapján arra következtethetünk, hogy a Google valóban meg fogja tudni valósítani a Pingvin esetében a folyamatos futást, és ezzel a lépéssel a keresőóriás lezár egy korszakot, ezáltal egy ciklikusságot, egy frissítés-függőséget, ami eddig alapvetően határozta meg a weboldal-tulajdonosok és a keresőoptimalizálási szakemberek mindennapjait. Elfelejthetjük tehát a rendszertelen időközönként érkező frissítéseket, a hónapokon át fennmaradó büntetéseket, a folyamatos futás ugyanis lehetővé teszi, hogy honlapunk módosításainak azonnal, de legalábbis rövid időn belül láthassuk konkrét eredményét is.
Nem szabad ugyanakkor elmennünk szótlanul amellett az információ mellett, hogy a Pingvin beépül az alapalgoritmusba, amiről eddig még senki sem beszélt korábban, sőt mi több, olyannyira merésznek tekinthető ez az alternatíva, hogy még csak pletyka vagy feltételezés szintjén sem igazán beszéltünk róla. Az alapalgoritmusba való betétel ugyanis egy elképesztően merész lépés, ami arra utal, hogy a Google valóban tudja, mit csinál, hiszen az alapalgoritmust csak jól letesztelt, megbízható kiegészítőkkel lehet bővíteni, fércmunkák kisebb katasztrófákat is előidézhetnének. Nyilván az alapalgoritmusba való beépülés nagyon jó hír azoknak, akiket a Pingvin korábban többször is csúnyán megbüntetett már, ugyanakkor még akkor is vannak hátulütői, ha eddig nem tévedtünk át a sötét oldalra, így például sokkal nehezebb lesz majd megmondani, hogy egy esetleges hátrasorolás esetén vajon mi állhatott a háttérben.