A Google Irányelveinek legfontosabb változásai
Az újesztendő rengeteg változást hoz majd a Google életébe, ami jelentős mértékben érinti a weboldal-tulajdonosokat, a webmestereket és a SEO-szakembereket is. Ennek egyik első lépéseként a keresőóriás teljesen megújította a Google Irányelvek menüpontját, ami nagyon alaposra sikeredett most. A vállalat korábban is módosította már egy-egy mondattal az irányelveket, de olyan még soha nem fordult elő a történelem során, hogy egy teljesen újraszerkesztett, bizonyos pontok esetében az alapjaitól megváltoztatott szöveg látta meg a napvilágot, ami néhány pontban jelentősen eltér a korábbiaktól.
Ennek megfelelően a Google Irányelvei rengeteg új elemmel bővültek, de néhány dolog teljesen ki is került belőle, ezen túlmenően pedig olyan dolgok jelentek meg benne, amit nagyon fontos minden keresőoptimalizálási szakembernek és webmesternek is ismernie, hogy a jövőben az általa üzemeltetett weboldalak sikeresek maradjanak. A Google Irányelvek ugyanis azok, amelyek minden lényeges pontot kifejtenek azzal kapcsolatban, hogy mi szükséges – esetünkben 2016-ban – ahhoz, hogy egy weboldal sikeres lehessen a keresőben, jó helyen szerepeljen a találati listán. Az alábbiakban éppen ezért kigyűjtöttük a témával kapcsolatos legfontosabb változásokat!
Már a bevezető is módosult
Hogy mégis mekkora változás történt az irányelvek tekintetében, azt jól érzékelteti, hogy már a bevezető is módosult, igaz nem túl jelentős mértékben, de ennél sokkal lényegesebb változás tapasztalható az általános irányelvek kapcsán. A keresőóriás ide bemásolta a korábban a tartalmi és a technikai irányelvek alatt megtalálható szövegrészletet, vagyis ezek az összetettebb teendők már általánosságban is mindenki számára igazak és megfontolandók a jó helyezés érdekében, nem csak abban az esetben, ha egy weboldal tartalmi vagy technikai részleteivel szeretnénk az élre törni.
Változás érte a Feltérképezés menüpontot is, ami kimondja, hogy mindenkinek meg kell győződnie arról, hogy a webhelynek minden egyes oldala elérhető egy másik oldalról induló linken is. Ez azért nagy változás és nagy különbség, mert korábban a Google a statikus linkek jelentőségét hangsúlyozta a SEO-szakemberek és a webmesterek számára, ellenben a mostani szövegben a képlinkek használatát sem zárja ki abban az esetben, ha az alt címkét helyesen kitöltötték. Ez utóbbinak a jelentősége egyébiránt már korábban is jól ismert volt, azonban a Google ezt most páratlanul egyértelműsítette. A webmestereknek szóló irányelvek tekintetében nagyon fontos újdonság még, hogy a keresőóriás minden eddiginél jobban felhívta a figyelmet a horgonyszövegek jelentőségére, amire eddig nem volt példa.
A webhelytérképek és a linkek
A Webhelytérképek menüpont is új szövegezést kapott, ami első ránézésre talán csak egy szimpla átfogalmazás lett, azonban sokkal inkább kihangsúlyoz egy bizonyos dolgot, mégpedig azt, hogy a Google a jövőben minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet az oldaltérképek használatára, ami jelenleg sok weboldalról hiányzik, ellenben rengeteg felhasználó keresi. Nem kizárt, hogy mivel a vállalat a jövőben nagyobb hangsúlyt kíván helyezni a felhasználói élmény növelésére, ezért minden olyan elemet szeretne likvidáltatni a webmesterekkel, amelyek ezt valamilyen szinten rontják.
Nagyon fontos változás érte továbbá a linkszámhoz kapcsolódó kérdést is, így a Google a korábbi általános szöveggel ellentétben végre konkretizálta, hogy hány link lehet egy oldalon. Korábban ugyanis az irányelvekben azt olvastuk, hogy lehetőségeinkhez mérten ne alkalmazzunk túl sok linket egy weboldalon, ellenben a mostani szöveg ennek az átfogalmazásán túl zárójelben kiemeli, hogy egy oldalon legfeljebb néhány ezer link legyen megtalálható. Ez azért megdöbbentő kijelentés, mert korábban még a legképzettebb keresőoptimalizálási szakemberek is meg voltak győződve arról, hogy nem javasolt száznál több linket elhelyezni az oldalon, holott a Google a fentiek értelmében akár több ezer linket is hajlandó megtűrni és képes feltérképezni akár egyetlen aloldal esetében is.
A robotokról és a képekről
A Google új irányelveket fogalmazott meg a Robots.txt kapcsán is. Az ehhez kapcsolódó irányelvek korábban több bekezdésben kaptak helyet, azonban most egy menüpont alatt kerültek összevonásra, érdekesség pedig, hogy a keresőóriás kivette azt a részt, amely a Googlebot keresőrobotjának letiltására vonatkozott. Új dolgok kerültek bele ugyanakkor a szövegbe az oldalon belüli keresési találatokról, így kiderült, hogy kártalanul megakadályozhatók a végtelen területek – például keresési találatoldalak – feltérképezései, ami elég sok magyar internetes áruháznál is komoly gondot okoz. Felbukkant továbbá a feltérképezési költségkeret kifejezése is az irányelvekben, aminek a fogalmával szintén érdemes megismerkednie mindenkinek.
Fontos irányelvi módosítást alkalmazott a Google a képek felismerése kapcsán is, így kiderült, hogy a Google keresőrobotja már képes felismerni a képként megjelenített szövegeket is, holott ez korábban nem szerepelt a szövegben, vagyis a keresőóriás ezen a téren nagyon komoly előrelépést tett.
A title és az alt címke, valamint az oldalstruktúra
A Google Irányelvek kapcsán minimális változás érte a title és az alt címke kérdését, ezáltal kiderült, hogy ezek elemei és attribútumai kapcsán már elég, ha informatívak és pontosak vagyunk, a „konkrét” kifejezést tehát a keresőóriás kivette a szövegből. Ez talán jelentéktelennek tűnik, márpedig nem az, a vállalat azt szerette volna érzékeltetni ezzel, hogy a cím mindig legyen egyedi és jól különálló, pláne a más oldalak esetében felbukkanó hasonló címektől, és ne legyen telerakva kulcsszóval, mert az ártalmas.
A Google változtatott a weboldalak struktúrájával és hierarchiájával kapcsolatos irányelveken is, ami komoly szemléletváltásra ad okot, hiszen a kereső ezúttal már tiszta oldalhierarchiát kér a találati listán való megfelelő helyezés érdekében, vagyis már a honlap tervezésekor célszerű páratlanul nagy figyelmet fordítani ennek a felépítésére, illetve a konkrét információs szerkezet kiépítésére.
A Google új irányelvet fogalmazott meg továbbá a videók és a kibővített kivonatok kapcsán is, ami talán apróságnak tűnhet, de a fentiekhez hasonlóan mégis nagyon fontos. Korábban ugyanis a cég azt javasolta, hogy csak tekintsük át az ilyen tartalmakat, most viszont fontos lesz ezek pontos nyomon követése, hiszen hiába értékelődnek fel egyre inkább a videós tartalmak, valamint a bővített kivonatok, ezek helyes alkalmazása ettől függetlenül is egyre fontosabb lesz.
A html kódról és a dinamikus oldalakról
A Google Irányelvek keretein belül lényeges változás történt a helyes html kód használata kapcsán is. A vállalat tágabb értelemben ugyan, de itt konkretizálta, hogy minden esetben ellenőrizzük weboldalunk html kódjait és ügyeljünk az érvényes kódok használatára, ezáltal ne hagyjunk 404-es hibákat és döglött linkeket, ami az oldalminőség szempontjából kimagaslóan fontos. Az érvényes html kód javasolása egyébiránt szigorítás, hiszen korábban csak a hibák kijavítását javasolta a Google, ami ehhez képest nyilvánvaló semmiség.
Érdekesség, hogy a keresőóriás teljes egészében kivette a dinamikus oldalakról szóló részt az irányelvek közül, holott korábban rendkívül részletes tájékoztatót találhattunk itt ezzel kapcsolatban. Korábban azért volt szükség erre, mert az ilyen honlapokat a Google robotja nehezen térképezte fel, de mivel mára hatékonyabbá vált a folyamat, értelmetlenné vált az útmutató, habár főként kezdők számára érdemes lett volna legalább tanácsokat adni például azzal kapcsolatban, hogy kevesebb és rövidebb paramétereket használjunk, mert a keresőrobotok még azért mindig nem tudják ugyanolyan hatékonyan feltérképezni a dinamikus, mint a statikus oldalakat.
Lássuk a tartalomkezelő rendszereket és a letiltott erőforrásokat
Habár jelentéktelen változás, de a Google egy kicsit átfogalmazta a tartalomkezelő rendszerekhez kapcsolódó irányelveket, ezáltal az új változatban már két tartalomkezelő is nevesítésre került, mégpedig a WordPress és a Wix képében. Ez azt jelentheti, hogy a Google adatai szerint is ezek a legnépszerűbb tartalomkezelők jelenleg, ami nem véletlen, egyes becslések szerint ugyanis a mai weboldalak több mint 25 százaléka már WordPress rendszer alatt fut.
Apróbb, de sokak számára annál lényegesebb változás érte a Google Irányelveket a letiltott erőforrások kapcsán is. Az újraírt változatban ugyanis már kiemelésre kerül a Search Console, ahol jelentést kaphatunk a letiltott erőforrásokról, és arról is, hogy a weboldal feltérképezésekor a Google mindig úgy állítja elő az oldalt, ahogyan azt a felhasználó is látni fogja, ezt pedig figyelembe kell vennünk a fejlesztés során.
Két teljesen új elem
A Google ugyanakkor nem csak elvett az irányelvekből, hanem ezen túlmenően hozzá is adott, ezáltal megjelent a látható tartalom elsőbbsége menüpont, ami a Webmester Irányelveken belül a rejtett tartalmakra vonatkozik. Ebben a részben a keresőóriás kimondja, hogy weboldalunk tartalmát minden esetben alapértelmezés szerint is láthatóvá kell tennünk annak érdekében, hogy a Google minden fontos részletet fel tudjon térképezni még az egyes lapokon és a kibontható szakasztokon is. Ez a kitétel különösen az internetes áruházak számára nagyon fontos, akik a tartalmat rendszerint kattintható fülek alá rejtik, és ez nem csak a felhasználók, gyakran a kereső számára is láthatatlan marad. Korábban itt írtunk erről.
Szintén új elem, hogy a Google felhívja a figyelmünket rá: egyszerre több eszközre optimalizáljuk honlapunkat. Ennek a résznek már nagyon ideje volt megjelennie az irányelvekben, pláne a mobil oldalak térnyerése miatt. A keresőóriás itt kiemeli saját mobilos tesztelő oldalát, és elmagyarázza, hogy miért is annyira lényeges optimalizálni honlapunkat már hordozható eszközökre is.
További lényeges változások
A Google konkretizálta továbbá a nofollow linkek helyzetét és lényegét – az Adsense-re vonatkozó rész törlésével még érthetőbbé tette ezt a menüpontot –, de változás érte az oldalsebességre vonatkozó részt, ezáltal a cég konkrét eszközöket ajánl a felhasználók figyelmébe annak érdekében, hogy tesztelni tudják saját weboldalukat.