Google: nem számítanak a keresőoptimalizálásban a kulcsszavas domain nevek
Újabb meglepő bejelentésekkel szolgált a Google néhány a SEO szempontjából eddig szürkezónás, tehát kérdéses téma kapcsán, ezáltal kiderült egy és más a kulcsszavas domain nevekről, amelyek a korábbi vélekedésekkel és gyakorlati bizonyítékokkal ellentétben korántsem juttatják akkora előnyhöz a weblapokat, mint arra sokan számítanak.
Nem számítanak a kulcsszavas domain nevek
Habár tett már néhány meglepő nyilatkozatot a közelmúltban a Google, de alighanem a mostani körül alakult ki az eddigi legnagyobb vita, a keresőóriás ugyanis nemrégiben kifejtette, hogy a kulcsszavas domainnek nem számítanak a keresőoptimalizálás szempontjából. Aki életében csak egy kicsit is hallott már a SEO alapjairól, az bizonyára hallott róla, hogy amennyiben egy domain névben szerepel egy az oldal kapcsán releváns kulcsszó, akkor honlapunk sokkal jobb helyezést érhet majd el, ami különösen abban az esetben jelent óriási rangsorolási előnyt, ha pontosan egyező, kulcsszavas domainről beszélünk. A Google most ezt az elméletet cáfolta meg nemrégiben – legalábbis részben.
A történet előzménye az egyik legnagyobb keresőoptimalizálással foglalkozó lap, avagy a Search Engine Land kutatásához vezethető vissza, amelyben egy általános ügyvéd a korábban alkalmazott, nem kulcsszavas domain neveit átállította olyan változatokra, amelyek keresőszavas végződéseket kaptak, amivel természetesen a megfelelő átirányításokat is elvégezték. A kísérlet végén azt tapasztalták, hogy az oldal lényegesen előrébb került a találati listákon, sőt a kapcsolódó kifejezésekre is lényegesen jobb helyezést sikerült elérnie, mint korábban, tehát nem csak a rangsorolásban, a helyezések tekintetében is előnyt jelentett mindez a portálnak.
Erre a kutatási anyagra reagált először John Mueller, aki a Twitteren keresztül csak annyit fűzött hozzá a fentiekhez, hogy szerinte a domainvégzőséseken elhelyezett kulcsszavaknak sem pozitív, sem negatív hatásuk nincs a helyezésekre, amivel kapcsolatban egy tavalyi blogbejegyzését linkelte, amelyben a Google ezzel kapcsolatban írt egy esettanulmányt. Ami azonban ezek után következett, arra senki nem számított: Gary Illyés ugyanis nyíltan kérdőre vonta Muellert, hiszen ő egészen mást gondol erről, ezáltal azt kérdezte kollégájától, hogy talán az általa készített tanulmány is hazugságokon alapul-e? A kérdésre ugyan nem kapott választ, ellenben John Mueller kifejtette, hogy egy domain váltás soha nem egyszerű feladat, sok munkát igényel, ellenben kicsi és bizonytalan a hatása, és ezért ő nem javasolja.
A keresőoptimalizálók is meginogtak
A történtek azért különösen kényesek, mert kvázi a Google keretein belül is vitát indítottak el, a két legjelentősebb szakember sem értett egyet benne, ezáltal a keresőoptimalizálók nagyon meginogtak, noha sokan úgy vélik, hogy rengetegen félreértették a két alkalmazott közötti szóváltást. Egyes vélemények szerint ugyanis nem teljesen egyértelmű, hogy a vita középpontjában most a kulcsszavas domain nevek álltak-e, vagy csak a kulcsszavas TLD-k, ami a magyar weboldalak esetében még többnyire a .hu végződés. Ami ugyanis tény, hogy a kulcsszavas domain nevek a rangsorolásnál nagyon határozott előnyt élveznek.
Hiába tagadja ezt gyakran a Google, a múltban rengeteg kutatás bebizonyította ennek az állításnak a valódiságát, de aki SEO-zott már, az bizonyára a gyakorlatban is megtapasztalta mindezt. Sőt mi több, a keresőóriás korábban részint maga is elismerte a jelenség hátterét, amikor néhány évvel ezelőtt elindították az Exact Match Domain névre keresztelt szűrőt, ami a rossz minőségű domaineket szűri ki a találati listáról, és ami egyfajta elismerése volt annak, hogy a kulcsszavas domain nevek bizony komolyabban is számítanak a rangsorolásban.
A fentiek alapján azonban adja magát a kérdés, hogy ezek után vajon mi a helyzet a kulcsszavas TLD-kkel, hiszen a Google igazán határozott állást foglalt a témában, és megcáfolta az előnyeit, holott az említett esettanulmány éppen ennek ellenkezőjét bizonyította be. Amennyiben elmerülünk az internetes fórumokon, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy ezeken is rengeteg, egymásnak ellentmondó, vitás hozzászólás született a témában. Általánosságban két csoportra oszlott a SEO-szakma a történtek után, így vannak, akik szerint határozott előnnyel járnak a kulcsszavas TLD-k, míg mások szerint azonban nincs egyértelmű előnyük a gyakorlatban. Ami még komolyabb problémát okoz az igazság keresésében, az nem más, minthogy bár rengeteg vélemény született a témában – nagyon sok híres SEO-szakemberektől –, azonban a Search Engine Land által közölt esettanulmányon kívül egyik sem vázol fel egy egészen konkrét és bizonyított esetet.
Hogy ezek után mégis akkor mi lehet az igazság? Nagy merészség lenne a témában egy igazán határozott válasszal előállni, hiszen főként itt Magyarországon, a magyar keresőoptimalizálóknak nagyon kevés a gyakorlati tapasztalatuk a TLD-k kapcsán. Ami bizonyos, hogy a kulcsszavas domain nevek óriási előnyt jelentenek a SEO során – állítson bármit is a Google –, ellenben a kulcsszavas TLD-k esetében megoszlanak a vélemények. A valódi igazságra tehát még várnunk kell, ami azonban bizonyos, hogy a Google szavait ne vegyük készpénznek a témában, lévén a kulcsszavas domainek kapcsán is tagadják az egyértelműt.