Hasznos tanácsokat adott a Google a Panda algoritmus kapcsán
A Google alig néhány héttel ezelőtt alaposan felbolygatta az állóvizet, amikor kiadták a Panda algoritmus aktuális frissítését, aminek következtében alaposan felbolydult az internet világa, és nagyon sok webmester is kétségbe esett, hiszen a keresőóriás korábban még soha nem látott formáját alkalmazta az algoritmus frissítésének. Ebből kifolyólag például ezúttal nem egy rövid, azonnali lefutású algoritmust indított útjára a Google, amely azonnal megmutatja, hogy mik is egy adott weboldal hibái, hanem egy olyan változatot szabadított rá a világhálóra, ami a legoptimistább becslések szerint is csak valamikor jövőre futhat le teljesen, tehát az elkövetkezendő hónapokban folyamatos változásokat tapasztalhatnak a weboldal-tulajdonosok.
A Panda algoritmus nem csak külföldön, hanem Magyarországon is számtalan weboldalnak okozott komoly problémát, amelyek többsége még mindig nem tudott megfelelő változást eszközölni ahhoz, hogy az adott honlap újra visszanyerje régi formáját. Mivel a Google-t is folyamatosan bombázzák a különféle segítségkérő üzenetek, ezért Gary Illyés, avagy a cég egyik legismertebb kommunikációs szakembere elhatározta, hogy a Twitteren tart fogadóórát a webmestereknek, ahol minden felmerült kérdésre megpróbált röviden és tömören válaszolni. Ezek közül szemezgettünk most az alábbiak során.
Hagyjuk az aloldalakat és a tartalmat
Az egyik legelső és leghasznosabb üzenet, amit Gary a Twitteren kapott, az egyik legkomolyabb problematikát vetett fel, így az aloldalak kérdéskörét, mert sokan ezek miatt kaptak igencsak tetemes büntetést a Panda lefutását követően. A vállalat szakembere szerint hosszabb távon mindenképpen nagyon rossz a felperzselt föld technikáját alkalmazni ezen a téren, vagyis nem javasolt szimplán törölni az egyes aloldalakat, inkább arra törekedjünk, hogy kijavítsuk azok minőségét. Ez az álláspont Illyés részéről azért is különös, mert korábban John Mueller, a cég másik szakértője egészen másról beszélt. Mueller azt mondta, hogy ha az aloldalak nagyon gyenge minőségűek a tartalom tekintetében, akkor vagy teljesen töröljük őket, vagy legalább a tartalmat távolítsuk el róluk. Gary ezzel szemben azonban azt javasolta, hogy mivel az ilyen oldalak a SEO szempontjából nagyon fontosak – és főként hosszabb távon van hatásuk –, ezért a gyengébb tartalmakat nem eltávolítani, inkább javítani kell, ezáltal ha nekünk nem megy, akkor fel kell keresni egy megfelelő szövegírót, aki akár a meglévő szövegek alapján is megfelelő minőségű. a Panda algoritmus számára elfogadható írásokat készít. A legkönnyebb helyzet akkor áll elő, amikor a meglévő tartalmakat csak ki kell egészíteni vagy színesíteni, de ha büntetést kaptunk emiatt, akkor érdemes inkább az alapoktól újraírni az egészet.
A teljes törlést Gary Illyés ugyanakkor ténylegesen csak a legnagyobb vészhelyzetben javasolja, hiszen ezzel minden esetben, de főként most, a Panda folyamatos kontrollja alatt nagyon óvatosan kell bánni. A keresőóriás szakembere szerint éppen ezért, amennyiben az aloldalon van olyan tartalom, ami bárki számára hasznos lehet – teljesen mindegy, hogy gyenge, erős vagy hiányos szövegekről van szó –, azt ne töröljük ki, hiszen a hasznosság mindenekfelett áll a Panda szempontjából. Ezt kívánja alátámasztani Mueller azon korábbi beszámolója is, miszerint a kérdéses algoritmus továbbra is az oldalak egészét veszi figyelembe, vagyis néhány gyengébb minőségű, de hasznos tartalommal ellátott aloldal a besorolásunkat összességében még nem fogja befolyásolni.
Mikor hasznos egy tartalom?
Gary Illyés válaszaiban kitért arra, hogy minden oldalunkon elhelyezett tartalom kapcsán rendkívül fontos, hogy azok ne csak maximálisan hasznosak legyenek a felhasználók számára, hanem ezen felül erős tartalomnak is minősüljenek. Ez a tökéletes párosítás, de amennyiben egy szöveg például bár szépen meg van fogalmazva, tehát erős tartalom, mégis haszontalan, máris visszahúzhatja az oldalt. Ellenkező esetben azonban a fentiek alapján ez a veszély nem áll fenn. A Google szakembere beszélt továbbá az üresen hagyott aloldalakról is, amelyek kapcsán kifejtette, hogy az ilyeneket a Panda algoritmus teljesen figyelmen kívül hagyja, ezáltal nem kell őket törölni, ha büntetést kaptunk, ellenben tartalommal feltöltve könnyebben levehetjük magunkról a béklyót.
A fentiek kapcsán azonban a legtöbb emberben megfogalmazódott a nagy kérdés, mégis mikor tekinthető hasznosnak egy adott tartalom a Google, illetve a Panda algoritmus kapcsán? A szakértő szerint erre egyértelmű definíciója neki sincs, hiszen ez milliónyi tényezőtől függhet, ellenben azt elárulta, hogy miként tudjuk mi megállapítani egy adott aloldalról, hogy az hasznos vagy haszontalan tartalommal rendelkezik-e? Gary Illyés szerint ehhez a korábbi Webmester Eszközök használatához kell folyamodnunk – most Search Console –, ahol könnyedén és precízen áttekinthetjük, hogy az egyes aloldalak és oldalak bizonyos kifejezésekre milyen helyezéseket érnek el. Ezt követően már csak azt kell megállapítanunk, hogy az adott oldalon olvasható tartalom a megadott keresőszóra vajon mennyire releváns egy odalátogató számára, mennyire válaszolja meg az ő kérdéseit. Amennyiben kielégítő a válasz az oldalon, az ott található tartalom hasznosnak minősül.