Jelentős algoritmusfrissítés zajlott július végén?

A Google bizonyos időközönként alaposan megrengeti a világát azzal, hogy bejelentés nélkül, mondhatni a kertek alatt olyan módosításokat hajt végre egyes algoritmusokon, amelyek kapcsán ember legyen a talpán, aki nyomon tudja követni a változásokat. A múltban számtalan ilyen, illetve ehhez hasonló mozgás történt, amelyek kapcsán bár a felhasználók megkérdezték és felkeresték a keresőóriást, azonban egyértelmű válasz szinte soha nem érkezett, ennek megfelelően ritkán derült fény arra, hogy pontosan mi történt a háttérben.
Jelentős problémát jelent, hogy a vállalat mostanában még annyira sem közlékeny, mint az elmúlt években, ezáltal az egyes mozgások kapcsán kívülről még azt sem lehetne egyértelműen meghatározni, hogy pontosan melyik algoritmushoz kötődtek a mozgások. Arról van ugyanis szó, hogy miközben várunk a Pingvinre, nem kizárt, hogy a Google néha már lefuttat egy-egy tesztkört, és miközben a Panda még mindig mocorog a háttérben, ott van a folyamatosan futó Rank Brain is, amely a mesterséges intelligencia útján tanul. Ezek közül szinte bármelyik előidézhet jelentősebb mozgolódásokat a találati listán, és akkor még ne beszéltünk arról az eshetőségről, amikor a keresőóriás esetleg az alapalgoritmust frissíti.
Ebből a gondolatmenetből kiindulva ismét komoly fejtörést okozott a cég a SEO-szakembereknek és a weblap-tulajdonosoknak július végén, amikor jelentős mozgások voltak megfigyelhetők a találati listákon.
Hogy mi történt?
Minden jel arra utal, hogy egy komolyabb algoritmusfrissítés, ami bár július utolsó napjaiban teljesedett ki, összességében azonban egy elnyújtottabb folyamat része volt, amiről hivatalosan elsőként a Seroundtable számolt be a nagyvilág számára. A lap a webmesterek közösségét tömörítő fórumok alapján arról számolt be, hogy a jelek és a vélemények szerint a Google egy jelentős algoritmusfrissítést vagy módosítást eszközölt, hiszen egyre-másra megszaporodtak azok a jelentések a fórumokon, amelyek ezt támasztják alá.
A lap korábban már több olyan kisebb algoritmusváltozást is felismert, amit rengetegen észre sem vettek, és bár az okokat nem tudták meghatározni, a történteket azonban több forrásból is mindig rögzítették. Hiába üzemelnek ugyanis különféle automatikus helyezésfigyelő berendezések, ezeknél az eszközöknél lényegesen jobbak az egyes fórumokon és közösségi oldalakon váratlanul felbukkanó panaszáradatok, amelyek bizonyítékokkal alátámasztva sokkal hatásosabbak, mint bármi más. Márpedig a most befutott panaszáradat sokaságát nagyon egyszerű külső bizonyítékokkal is alátámasztani, elegendő csak ránézni az Algoroo adataira, ahol július végén, nagyjából 10 teljes napon át kisebb-nagyobb aktív mozgásokat észlelt, amelyek egyáltalán nem jellemzőek a nyugalmi időszakban.
A fentieket egyébiránt a hazai találati listán is érzékelni lehetett, ezáltal magyar oldalak is érintve voltak a júliusi mocorgásokból, így voltak olyan portálok – kisebbek és nagyobbak egyaránt –, amelyek hol hátrább, hol előrébb kerültek egy kis időre. Ez a gyakorlatban sokak szerint arra utalhatott, hogy a Google talán tesztel valamilyen új frissítést, de mivel rengeteg oldal a módosítást követően nem állt vissza eredeti állapotába – többségében inkább előrelépés történt, így ez nem feltétlenül tekinthető negatívumnak –, ezért a teszt helyett inkább módosításra gyanakodunk.
Maguk a mozgolódások egyébiránt a július 23-án esedékes hétvégén kezdődtek meg, és ezt követően egyre jelentősebb helyezésingadozások következtek be több jelentősebb oldalnál is, ezáltal hazai SEO fórumokon is rengeteg olyan kép található meg, amelyek a Search Console-ból vett képernyőmentéseken támasztják alá a történéseket.
A Google mélyen hallgat
Amint az a hasonlóan rejtélyes algoritmusfrissítéseknél már olyan sokszor, a Google természetesen a mostani módosításokat sem kívánta semmilyen frontot kommentálni, ezáltal hiába záporoztak a kérdések a keresőóriás irányába, azok egytől-egyig megválaszolatlanok maradtak. Szerencsére azonban az internetes fórumokon a szakemberek nagyon jól dokumentálták a jelenségeket, mind megörökítették a változáson átesett oldalakat is, ezáltal elkülöníthetők voltak azok, amelyek nagyon jelentős növekedést tudtak elérni a módosítások hatására, míg mások inkább komolyabb csökkenést.
Ezeket alaposabban megvizsgálva kijelenthető, hogy a változások leginkább talán – és hangsúlyozandó, hogy ez csak feltételezés – a tartalomhoz voltak köthetők. Ebből kiindulva, amelyik oldalán igényes, jelentős mennyiségű és gyakran frissülő tartalom volt megtalálható, ott a találati listán növekedés mutatkozott, amelyik portálnak azonban ritkán frissülő tartalmai voltak, esetleg sok olyan kulcsszavat tartalmazott, amelyek nem voltak relevánsak az adott cikkre, azt rendszerint hátrébb tette a Google a kérdéses időszakban.
Ez alapján talán kijelenthető, hogy a mostani mozgolódás hátterében ismét egy minőségi algoritmus – vagy annak egy próbája – állhatott, de hangsúlyozandó, hogy mindez egyelőre nem több puszta feltételezésnél, ezáltal még csak az sem zárható ki, hogy valamelyik nagyobb dologgal kapcsolatos mozgolódásról volt szó ezúttal.