Így lesz gyors a WordPress honlapod

Ma már nagyon sok minden múlik a gyorsaságon, hiszen a legtöbb piac meglehetősen telített, így nem elég jónak, de gyorsnak is kell lenni. Ez az oldalbetöltődésekre is igaz, hiszen a látogató nem szeret várni, a vevő pláne nem. A WordPress alapvetően gyors és hatékony alap mind blogok, mind pedig webáruházak számára, de van megoldás arra, hogy még gyorsabbá tedd. Elszomorító tévhit azt gondolni, hogy a WordPress lassú. Sajnos azonban még mindig vannak, akik azért választanak más blogmotort vagy webáruház motort, mert valahol, valamikor valaki a WordPress lassúságát említette nekik. lehet a WordPress weboldal lassú, ám abban az esetben nem a motor a hibás, hanem rosszul kezeli a gazdája. A túl sok vagy rosszul kiválogatott plugin, a túl nagy méretű képek, a fölösleges túlterheltség okozhatja a lassúságot, plusz a szerver hibája is lehet, ha oldalunk nem töltődik be elég gyorsan.
A látogatók mellett a Google is szereti a gyors weboldalakat, előnyben is részesíti őket a találati listákon, így hát keresőoptimalizálás szempontjából is előnyös, ha olyan gyorssá teszed WordPress weboldalad, amilyen gyorssá csak lehetséges. Ehhez mutatunk most néhány trükköt, megoldást.
Először is tudnod kell, hogy pontosan miért fontos a gyors WordPress weboldal:
- Jobb helyezéshez juttat a keresőkben
- Kisebb visszapattanási arány, nagyobb konverziós arány a „jutalom”
- Jobb látogatói élmény (a látogatók és a Google is értékeli)
- Több aktivitás az oldaladon (Feliratkozás, megosztás, vásárlás)
- Csökken az adatforgalmi költség (A mai, mobileszközre épülő világban ez nagy fegyvertény.)
A WordPress weboldal gyorsítása nem nehéz feladat, de először mindenképpen azt kell megtudnod, mondjuk úgy „megmérned”, aktuális állapotában milyen gyors a weboldalad. Ezt online elérhető mérőkkel meg lehet állapítani, bőven akad kifogástalan lehetőség. Például kiváló weboldal sebesség tesztelők: Google PageSpeed Insight, Dotcom-monitor, Pingdom vagy épp a WebPage test. (Ezekre a programokra külön kitérünk a Legjobb sebesség tesztelők WordPress weboldalhoz című cikkünkben.)
Milyen gyorsnak kell lennie egy jó weboldalnak?
Ha a weboldal betöltődése 4 másodperc fölötti értéket mutat, akkor gyorsan tenni kell valamit. nagyon sokat kell faragni ebből, mert ez nagyon rossz értéknek számít. Sok mindennel lehet baj, még az is könnyedén elképzelhető, hogy a szerver is hibás, így előfordulhat, hogy költöztetned kell weboldalad. A 2 másodperc már jónak számít, ha van nagyobb képgaléria például, akkor teljesen rendben is van. Mi lenne a cél? 1 másodperc vagy az alá menni. Ez csodás lenne, azonban nem minden esetben lehetséges, valamint, ha mégis, akkor sem könnyű, de mindenképpen érdemes rá időt és energiát vagy ha szakemberre bízod, mert nem vagy e területen otthon, akkor pénzt. Természetesen akkor kell megcéloznod az 1 másodpercen belüli betöltődést, ha versenyben vagy. Fontos, hogy weboldaladat mindig a versenytársakhoz mérten vizsgáld. ha jobb vagy náluk, az mindaddig elég, míg nem kezdenek feljönni, hogy neked még jobbnak kelljen lenned.
Nézzük akkor a lényeget, azt, hogy mi módon biztosíthatod vagy javíthatod oldalad sebességét!
Kell egy jó szerver:
A megfelelő kiszolgáló elengedhetetlen, hiszen alapjaiban határozza meg a szerver a weboldalak gyorsaságát. Egy rossz szerverrel egyébként más bajod is lehet, például elveszett mentések vagy gyakori karbantartás miatti kiesések és még sorolhatnánk. Sajnos sokszor fordul elő, hogy míg megtalálod az „igazit”, többször is költöztetned kell. Sebaj, lényeg az, hogy végül egy olyan kiváló szerverre bukkanj, amelyen nem múlik az oldalad sebessége és biztonsága. Tipp neked: Olyan szervert keress, amely SSD-n tárolja az adatokat. Ilyet kapsz pl. nálunk.
Takaríts ki a bővítmények között:
A WordPress weboldalakat a bővítmények lassíthatják. Mindig csak annyi bővítményt használj, amennyire mindenképpen szükséged van. Ami nem kell, az ne tárold, ne csak kikapcsold, de töröld is, mert csak így szabadulhatsz meg a lassító tehertől. a szükséges pluginek között is szelektálj, válassz olyanokat, melyek nem lassítják az oldalt. ugyanarra a feladatra rengeteg bővítményt találhatsz, ezek közül kell a gyorsat kiválasztani.
Cache mindenek felett:
Rengeteg cache bővítmény létezik, ezeket érdemes használni (ezek közül egyet, ugye). Ilyen például a WP Super Cache is. Ezek a bővítmények statikus oldalakat készítenek és mentenek a serverre, majd pedig mikor a felhasználó lekér egy oldalt, ezek közül jelenik meg neki valami. Így a szerver felé irányuló lekérések száma csökken, a gyorsaság pedig nő.
Képek optimalizálása:
A nagyméretű képek lassítják a weboldalt. Mindig igyekezz a lehető legkisebb méretű képekkel dolgozni. A legjobb minőségben mentett képek hatalmasak, de senki nem fogja észre venni, ha 80-85%-osra csökkented a képminőséget, viszont jelentős gyorsulást érhetsz el vele. A pixelszámnál sem kell a legnagyobbakat választani, mert egyáltalán nincs rá szükség.
TIPP
Az egyik legjobbnak tartott optimalizáló bővítmény manapság a Swift Performance Pro, ami nemcsak cache bővítmény, hanem egy jó képoptimalizáló is egyben Ide kattintva megvásárolhatod.