Így találd meg a jó kulcsszavakat

Nyilvánvaló, hogy a SEO nem csupán kulcsszavazásra épül, ugyanakkor az is egyértelmű, hogy megfelelő kulcsszavak nélkül sem keresőoptimalizálni, de hirdetni sem lehet jól. Ahhoz, hogy kialakíthassuk egy weboldal, blog, webáruház megfelelő marketingjét, meg kell találnunk a fő csapásvonalat, amit részben a megfelelő néhány kulcsszó, a fő téma fog kijelölni. Hogyan találjuk meg a weboldalunkra legrelevánsabb és sokak által a keresőbe beírt kulcsszavakat? Nem könnyű feladat, ám vannak egyértelműségek, amikkel nem lehet vitatkozni, így néhány kulcsszó értelemszerűen adja magát.
Ha webáruházunk van, vagy szolgáltatást kínálunk, ma már a SEO nem elég. Szükségünk van keresőmarketingre is, amiben az AdWords (ismertebb nevén, újabban: Google Ads) nyújt nagy segítséget. Az AdWords hirdetéseknél is a kulcsszavak adják a lényeget, de a megfelelő SEO-nk adhatja meg az olcsó kattintás árakat. Az AdWords PPC megoldását sokan szeretik, mert ugye itt csak akkor kell fizetni egy hirdetésért, ha megtörtént a kattintás. Az, hogy mennyibe kerül egy kattintás, anyban függ oldalunk kulcsszóra való relevanciájától, ezért a megfelelő kulcsszavak megtalálása e szempontból is jelentős.
Számos módszer létezik arra, hogy közelebb kerülj a megoldáshoz. Az egyértelmű, hogy vállalkozásod, weboldalad fő témája lesz a fő kulcsszó, például, ha cipőwebáruházat üzemeltetsz, akkor a „cipő”, ha tenyérjóslással foglalkozol, és ezt hirdeted oldaladon, akkor a „tenyérjóslás” kihagyhatatlan kulcsszavaid közül.
De hogy ezekhez még mely szavakat kell társítanod, az már nehéz ügy. Sokan kíváncsiak a különböző termékek, szolgáltatások árára, így az is érdekes lehet, de cipőnél értelemszerűen nem mész vele semmire, míg a tenyérjóslásán bejöhet. Ki írja be azt a keresőbe, hogy cipő ár? Esetleg inkább azt, hogy olcsó cipő. A tenyérjóslás ár viszont egyértelműbb, nincs annyi külön ágazat, hogy ne lehetne egy hozzávetőleges árra rákeresni általánosságban.
Ugye így már körvonalazódik, hogy a józan ész, a logika az, ami a legtöbbet tud segíteni, ha kulcsszavakat keresünk.
Természetesen a technika is segítségünkre van. Számos programmal ismerkedhetünk meg, melyek oldalunkra legrelevánsabb klucsszó megtalálásában hatékonyak, de könnyedén kideríthetjük azt is, hogy egy szóhoz milyen hasonló szavakra, szókapcsolatokra irányuló kereséseket indítottak a látogatók, és ezt milyen számban, milyen százalékos arányban tették. Mindezeken felül a konkurencia kielemzésére is lehetőségünk nyílik, ami akkor érdekes, ha egy igazán népszerű, sikeres weboldalt veszünk górcső alá. Nyilvánvalóan sikerének titka a megfelelő optimalizálásban és marketingben is keresendő, ami ugye a jó kulcsszavak nélkül nem menne.
Az egyik kiváló program új és releváns kulcsszavak megtalálására egy egyszerű és ingyenes módszer a Google-től. Ez nem más, mint a Google Kulcsszótervező, mellyel nem csak új és hatékony kulcsszavakat találhatsz, de információt kapsz arról is, hányan használják az adott kulcsszót keresésre, egy adott időszakban. Használata egyszerű. A program megnyitás után csak be kell írnunk a szolgálatásunk elnevezését, a landing page címét (url) vagy pedig a termékkategóriát és máris kapunk egy csomó javaslatot. A mezők kitöltése egyértelmű, a program roppant egyszerű kezelőfelülettel rendelkezik, úgyhogy kezdők számára sem okoz fejtörést a használata. Ha helyre, hálózatra is szűkítünk, mégpontosabb, azaz eredményeket kapunk, amennyiben erre szükség van.
A megadott információk alapján a Google elkészít nekünk egy „jelentést” grafikonos formában a releváns kulcsszavakról, így képet kaphatunk havi lebontásban az ezirányú keresésekről. Lényegében ez főleg az AdWords hirdetésekhez használt új és hatékony kulcsszavak megtalálásához készült, azonban ha felhasználjuk keresőoptimalizálásra is ezeket az adatokat, az organikus találati listákon is előrébb foglalunk majd helyet a rájuk leadott keresésekkor.
Természetesen nagyon fontos, hogy nem lehet egy oldalt túl sok kulcsszóra optimalizálni, viszont a kulcsszókereső finomíthatja munkánkat és megvilágíthatja, miért nem vagyunk esetleg olyan jók organikus listákon.
Nyilvánvaló, hogy a Google Kulcsszótervező csak akkor tud nekünk információval szolgálni, ha weboldalunk már kész van, már feltöltöttük és tartalom is akad rajta bőven. Tehát kezdetekkori SEO-ra még nem igazán használatos, kivéve, ha versenytársunk oldalát „elemezzük” vele, így találva meg a sikerhez vezető csapásirányt. Talán nem tűnik túl szép megoldásnak, de lehetőség van rá, legális, más is csinálja, mitől ne elemezhetnéd ki te is versenytársaid oldalait? Egyébként is, más oldalak elemzése kitűnő kulcsszókereső megoldást, valamint a kezdeti SEO bizonytalanságokon is túllendíthet.