Januárban újabb büntetést vezet be a Google
Hamarosan újabb büntetéstípussal kell majd megismerkednie az internetes világnak, de különös tekintettel a weboldal-tulajdonosoknak, illetve a SEO-szakembereknek, hiszen a Google várhatóan 2017. január 10-től egy új rendszert vezet be, amivel véget vethet a felugró ablakoknak. A keresőóriás ugyanis a számtalan figyelmeztetés ellenére is elszánta magát azzal kapcsolatban, hogy beszünteti a weboldalak esetében a felugró ablakokat, amelyeket nagyon sok portál hajlamos túlzott mértékben alkalmazni, ezzel pedig drasztikus mértékben csökkenteni a felhasználói élményt.
Algoritmus alapú büntetés érkezik
Az új büntetés kapcsán a legnagyobb érdekesség az, hogy algoritmus alapú lesz, és kizárólag a mobilos oldalakat érinti majd. Minderre a keresőóriás szerint azért volt szükség, mert a Google elmondása szerint bár már nagyon sok portál zoomolás nélkül is kitűnően olvasható mobilkészülékről, azonban egyre gyakoribbak az olyan elemek, amelyek elfedik a weboldalak tartalmát. Ezzel egyetlen óriási probléma van, mégpedig az, hogy bár ezek a tartalmak továbbra is ott vannak a weboldalon, a Googlebot is látja, sőt olvassa őket, azonban a felugró ablakok megakadályozzák, hogy ezek a felhasználók számára olvashatóvá váljanak. Az ilyen elemek pedig értelemszerűen drasztikus mértékben rombolják a felhasználói élményt, miközben frusztrálják a felhasználókat, akik nem érik el azokat a tartalmakat, amelyekre számítottak akkor, amikor a találati listán az egyik elemre rákattintottak.
A Google blogján olvasható hivatalos közlemény szerint az olyan oldalak, amelyek efféle elemekkel rendelkeznek, sokkal rosszabb felhasználói élményt nyújtanak, mint azok, melyeknél a tartalom azonnal és takarás nélkül áttekinthető. Ez főleg a mobilkészülékeknél azért jelentős probléma, mert a felhasználók rendszerint sokkal kisebb képernyőn látják az egész oldalt, mint otthon a többi internetező.
Mivel a Google több figyelmeztetése után sem történt változás a weboldal-tulajdonosok részéről, ezért a keresőóriás úgy határozott, hogy 2017. január 10-től egy újabb algoritmust vezetnek be, amelyekkel hátrébb sorolják majd azokat a mobilos oldalakat, amelyek esetén a tartalom nem látható azonnal.
A cég több példát is hozott arra, hogy melyek azok az elemek, amelyek feltétlen hátrasorolást idézhetnek elő. Ezek a következők:
- a nagyobb felugró ablakok, amelyek eltakarják a tartalom egy jelentős részét, függetlenül attól, hogy azok rögtön megjelennek, vagy csak később az oldal olvasása közben bukkannak fel;
- az olyan applikációk vagy programok letöltésére ösztönző ablakok, amelyeket a felhasználónak minden esetben be kell zárnia ahhoz, hogy hozzáférjen a keresett tartalomhoz;
- az olyan megjelenési módszer sem elfogadott, amely a tényleges tartalom alatti részre ráhajlik, ezáltal annak egy részét eltakarja úgy, hogy azt csak görgetés után lehet majd elérni.
A Google kiemelte ugyanakkor, hogy vannak olyan technikák, amelyek természetesen továbbra is a megtűrt kategóriába sorolhatók:
- az olyan felugró ablakok, amelyeket valamilyen jogszabályi kötelezettség miatt kell megjeleníteni, mint amilyen a korhatáros figyelmeztetés vagy a jelenleg szinte minden oldalon látható süti szabályozás;
- a belépési felugró ablak, amelyekkel olyan oldalak élhetnek, amelyek rendelkeznek nyilvánosan nem elérhető – például előfizetéses – tartalmakkal;
- mindemellett pedig az olyan bannerek, amelyek nem zavarók és figyelmen kívül hagyható, így például a Chrome esetében az applikáció letöltésére ösztönző felugró is ide sorolható.
A Google mindemellett felhívta az emberek figyelmét arra, hogy ez még mindig csak egyetlen lesz a sok száz rangsorolási tényező közül, miközben a felhasználói szándék természetesen továbbra is meghatározó jelentőséggel bír majd, ezáltal egy-egy weboldal még mindig nagyszerű helyezést érhet el olyan esetekben, ha a felhasználói szándék megfelelő, és az adott oldalt célozza.
Befellegzett a felugró ablakoknak?
Könnyen lehet, ugyanakkor a kérdésre a válasz messze nem ennyire egyszerű. Ami biztos, hogy a Magyarországon is előszeretettel alkalmazott, és valóban rendkívül idegesítő felugró ablakok kapcsán jelentős szankciók várhatók, így biztosan büntetést kapnak majd az olyan felugrók, amelyek azonnal megjelennek, de azok is, amelyek később, a lap olvasgatása során bukkannak fel.
Természetesen a szankció legalább annyi kérdést vet fel, mint amennyi válasszal szolgál, így például kérdéses, hogy vajon a Google büntetni fogja-e a kilépési szándékkal megjelenő felugró ablakokat, amelyeket nem rossz szándékkal alkalmaznak, ellenben a fentiek alapján mégis úgy tűnik, hogy potenciális veszélyt jelentenek. Ami azonban bizonyos, hogy az olyan idegesítő felugrók, amelyek rendszerint csak azt a célt szolgálták, hogy hírlevélre való feliratkozásra ösztönözzenek minket, vagy valamilyen speciális ajánlatot prezentáljanak számunkra, azok bizonyára büntetést fognak előidézni – legalábbis a mobilos oldalak esetében mindenképpen.
Ez különösen egyébiránt a reszponzív dizájnt alkalmazó oldalak esetében jelent majd komoly kihívást, de a portáloknak fel kell készülniük arra is, hogy ezt követően sokkal nehezebben tudnak majd új feliratkozókat gyűjteni maguk köré.