Manuálisan ellenőrzi az összes Spam jelentést a Google
A Spam bejelentések kapcsán nagyon sokan csak legyinteni szoktak a Google kapcsán, miszerint a keresőóriás úgysem ellenőriz egyetlen bejelentést sem, a legfrissebb hírek szerint azonban ez olyannyira nem igaz, hogy a keresőóriás állítólagosan minden egyes bejelentésnek aprólékosan utánanéz, manuálisan ellenőrzi a problémát. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a Google berkein belül egy külön csapat lett megbízva azzal, hogy amennyiben egy Spam bejelentés érkezik, akkor egy illető arra külön rápillantson, és ellenőrizze, hogy valós probléma került-e jelentésre.
Ez történik a beküldött Spam jelentésekkel
Hogy pontosan mi történik a Google számára beküldött Spam jelentésekkel? A kérdést John Muellernek, avagy a Google szóvivőjének szegezték neki a Twitteren keresztül, miután egy webmester arra volt kíváncsi, hogy ezeket valóban manuálisan dolgozzák-e fel, vagy van rá egy külön algoritmusuk, amit automatizáltan lefuttatnak egy-egy beküldött jelentés kapcsán. A keresőóriás svájci szakértője röviden és tömören megerősítette, hogy a beküldött jelentéseket mindig manuális ellenőrzésnek vetik alá, ezáltal aki Spam jelentést tesz a Google részére, az biztos lehet abban, hogy felülvizsgálati kérelmét minden esetben egy valódi ember ellenőrzi majd.
A Spam jelentések kapcsán a Google korábban csak azt jelezte még a felhasználók számára, hogy az összes beküldött jelentés mintegy 65 százaléka von maga után valamilyen cselekvést a keresőóriás részéről, ezáltal amennyiben valódi indokkal kerül feljelentésre egy oldal, az bizonyára nem ússza majd meg a büntetést sem.
A vállalat már korábban bejelentette azt is, hogy egy hónapban átlagosan 35 ezer ilyen bejelentést kapnak, amelyek 80 százalékra rendszerint valós, 20 százaléka pedig téves, vagy rosszul felismert Spam. Ha a bejelentések 80 százaléka valós és csak 65 százalék esetén cselekszik a Google, akkor az annyit jelent, hogy legalább 15 százaléka a bejelentéseknek nem haladja meg a keresőóriás ingerküszöbét. Ennek ellenére a Google így is több mint 4 millió weboldalt büntet meg évente bejelentett Spam miatt, ami igazán jelentős mennyiség.
Amit tudni lehet még a témában, hogy a Google az egyes bejelentéseket különféle szempontok szerint rangsorolja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akik korábban már megbízható formában többször is jeleztek Spam oldalakat, azok újabb és újabb bejelentéseit mindig előbbre veszik a listán, de a Google rangsorol azzal kapcsolatban is, hogy a bejelentett portál mennyire érint kiemelten fontos keresési kifejezéseket. A büntetést természetesen minden esetben alaposabb ellenőrzés előzi meg, ezáltal az oldalt, a domain egészét, hovatovább a tulajdonos többi portálját is megvizsgálják, még mielőtt szankciókat vetnek ki.
Kétféle jelentés létezik
A Google bejelentések kapcsán kétféle eljárásmód létezik. Ezek közül az egyik a Spam jelentés, amit nagyon sokan hajlamosak félreértelmezni. A spammelő oldalak lényege ugyanis az, hogy rendszerint olyan trükkök segítségével próbálnak meg jobb helyezéseket elérni a találati listán, mint amilyen például a különféle rejtett szöveg, az álcázás, a félrevezető átirányítások, valamint az előszobaoldalak. Amennyiben ilyen oldalt észlelünk, és jelenteni szeretnénk, erre a Google egy külön portált tart fenn, ahol meg kell adnunk linkre pontosan azt az aloldalt, ahol a spamet észrevettük. Ezen felül meg kell jelölnünk azt is, hogy milyen kereső kifejezést szeretnének manipulálni vele az oldal tulajdonosai, de adhatunk részletes magyarázatot is ahhoz, hogy miért teszünk feljelentést.
A Google irányában a másik típusú jelentés az, ha fizetett linkeket szeretnénk bejelenteni, ami egy rendkívül kártékony jelenség, amelyet egy webmester vagy honlap-tulajdonos nagyon könnyedén érzékel, ellenben a keresőóriás ne érzékeli problémának. Ez a módszer még nagyobb problémát okozhat abban az esetben, ha egy weboldal-tulajdonos PageRank helyezést vásárol magának a webhelyére mutató fizetett linkekkel, ami ugyebár rendkívüli mértékben képes javítani egy portál helyezését. Ami tény, hogy a Google nagyon sokféle módszert használ arra, hogy felderítsék a különféle fizetett linkeket. Ezt elsődlegesen algoritmusokkal lehet elérni, ami mellett a cég természetesen szívesen fogadja a felhasználóktól érkező jelentéseket is, hiszen vannak olyan módszerek, amelyek kapcsán csak nagyon nehéz megállapítani, hogy mesterséges, avagy fizetett linkek állnak-e a háttérben. Az ilyen bejelentéseket ugyanis egyrészt mindig kivizsgálja a Google, másrészt pedig segítséget is nyújt a keresőóriás számára ahhoz, hogy javítsák a fizetett linkek kiszűrésére szolgáló algoritmust.
Az ilyen bejelentéshez a Google szintén külön oldalt tart fenn, ahol a linket eladó és a linket vásárló oldalt egyaránt fel kell tüntetni ahhoz, hogy érvényes bejelentéssel szolgálhassunk, de természetesen további kiegészítő információkat is lehetőségünk van megadni a kérdéses portálokról. Érdemes kiemelni, hogy a vetélytársak jelentgetése a hazai piacon való előbbre jutás érdekében nem ajánlatos, hiszen kisebb vagy nagyobb mértékben mindenki sáros egy kicsit, ezáltal amennyiben elindul az oda-vissza folyamat, abból senki sem nyer hosszabb távon.