Már automatikusra váltott a Page Layout algoritmus is
A jelek szerint egyre több algoritmusát automatizálja a Google, ami kis túlzással várható volt, hiszen amint a keresőóriás kezébe kerül egy új technológia, illetve azt alkalmazza egy bizonyos területen, azt rendszerint azonnal alkalmazza máshol is, így a legfrissebb hírek szerint a csapat most a Page Layoutot váltotta át automata üzemmódba.
Aki esetleg nem tudná, a Page Layout a Google azon algoritmusa, amely elsődlegesen azért bünteti meg az egyes weboldalakat, amennyiben túl sok reklám kerül megjelenítésre úgy, hogy ahhoz még görgetniük sem kell a felhasználóknak. A Page Layout algoritmus lefuttatására első alkalommal 2012. január 19-én került sor, amiről egy hivatalos blogbejegyzésben is megemlékezett a keresőóriás. A második nagy frissítése még ebben az évben, egészen pontosan 2012. október 9-én valósult meg, míg az utolsó jelentősebb módosításra 2014. február 6-án került sor, de a Page Layout algoritmus kapcsán azóta csend honolt. Egészen mostanáig!
Manuálisról automatára váltott
Mint ismert, az algoritmus első bejelentett frissítése az akkori keresési találatoknak alig kevesebb, mint az egy százalékát érintette, és a frissülés ekkor még teljesen manuálisan történt. Utóbbi mondható el a 2014 elején kapott frissítés kapcsán is, ez azonban az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott. Hogy mikor, azt egyelőre senki sem tudja még, azt azonban igen, hogy milyen formában, lévén a Google automatizálta a kérdéses algoritmust. Mindez John Mueller jóvoltából derült ki, a jól megszokott webmesteri hangout keretein belül ismerte el kérdezői számára, hogy a Page Layout bizony már teljesen automatizáltan fut.
A kérdés úgy hangzott, hogy egy olyan algoritmusról van-e szó, amit manuálisan kell lefuttatni, és az ellenőrzi a honlapokat, vagy a Pingvinhez hasonlóan ez is állandóan és valós időben fut-e? A kérdező kifejtette, hogy minderre azért kíváncsi, mert tudnia kell, hogy ha eltávolítja a hirdetéseket, ami a büntetéseket okozza, akkor a Google ismét fel fogja dolgozni azt és indexeli az oldalt, és a helyreállás automatikus lesz, vagy mindezt manuálisan kell végrehajtani?
John válaszában nem spórolt a szavakkal, és kiemelte, hogy ebben az értelemben a Page Layout algoritmusa részben automatikusnak tekinthető, hiszen nem élő, mégis egy az egyben ható algoritmusról van szó, ami automatikusan frissül és dolgozik. Egy olyan speciális algoritmusról van tehát szó, amely kapcsán, ha megtesszük a szükséges változásokat, akkor nincs szükség arra, hogy manuális frissítést hajtson végre a Google, a változások hatása azonnal érzékelhető lesz. John tehát feketén-fehéren nem mondta ki azt, hogy az algoritmus valós időben fut, de nagy a valószínűsége annak, hogy ehhez egészen közel jár a valóság.
A legnagyobb érdekesség az, hogy az algoritmus két évvel ezelőtt még határozottan manuális frissítésekhez volt kötve, a Google legalábbis így kommunikálta le, az évek során azonban automatikussá vált, de senki sem tudja, hogy pontosan mikor. Ha ez nem is olyan lényeges, azért mindenképpen nagyszerű hír, hiszen az emberek végre rájönnek arra, hogy oldaluk renoméja sokkal többet ér, mint évente plusz 5-10 ezer forint a gyakran túlzás nélkül és szó szerint gusztustalan hirdetések helyett.
Na és domaint mikor lehet eltávolítatni a disavow fájlból?
A Page Layout algoritmussal egy időben derült fény arra a kérdésre is, hogy a Pingvin algoritmus legújabb változatának elindítását követően vajon miként lehet és hogyan érdemes alkalmazni a linkeltávolító eszközöket. A kérdést Andrew Isodoro webmester tette fel a Twitteren keresztül John Mueller számára azzal kapcsolatban, hogy a disavow fájlt most már lehet-e törölni, vagy inkább azért tartsa meg egy kicsit?
Mueller a gyorsan érkezett válaszban kifejtette, hogy amennyiben a linkek eltávolításra kerültek, és ezt a Google fel is dolgozta, akkor egészen nyugodtan és biztonságosan eltávolíthatjuk a linkeket a disavow fájlból. Ami azonban problémás, hogy Mueller az angol szövegben a „cleaned up” kifejezést alkalmazta, amit elég nehéz pontosan magyarra fordítani, ezáltal az eltávolítást többféleképpen is értelmezhetjük. Ergo beszélhetünk tényleges eltávolításról, amikor a link törlésre kerül, de alternatívaként a nofollow címkével való kiegészítés is szóba kerülhet. Szerencsére azonban a kérdés nem maradt megválaszolatlan, így Jennifer Slegg konkretizált választ követelt John Muelleről a Twitteren.
Erre a kérdésre Mueller végre már tisztán fogalmazott, így kiemelte, hogy ha a linket már törölték, vagy nofollow címkével látták el, akkor teljesen fölösleges, tehát törölhető a disavow fájlból is. Amennyiben azonban egy még élő linkről van szó, és bár mesterségesek, de valamennyi Page Ranket adnak át, akkor egyértelműen hagyjuk benne őket a disavow fájlban. Mueller kiemelte, hogy gyakorlatilag az új Pingvin semmit sem változtatott a disavow eszközön, ergo semmilyen káros dolog sincs abban, ha a disavow fájl esetleg tartalmaz néhány url-t.
Magyarul tehát a linkek csak akkor távolíthatók el, illetve akkor ajánlatos eltávolítani őket, ha törlésre kerültek korábban, vagy nofollow címkével láttuk el őket, noha természetesen semmi rossz sincs abban, ha a disavow fájl felsorakoztat néhány régi, ma már nem aktív vagy élő linket.