Mi a Google célja a Pingvinnel?

A Pingvin a Google egyik olyan frissítése volt, amelynek nagyon jelentős hatása volt a keresőoptimalizálásra. A Google gyakorlatilag magát a SEO-t támadta, legalábbis annak hagyományos formáját ezzel az algoritmusfrissítéssel, és bár elméletben kevesebb, mint a keresések 3 százalékára volt hatással, mégis átformálta a piacot.
A Google elsődleges célja a frissítéssel, ahogyan azt Matt Cutts és mások is számos alkalommal megfogalmazták, az volt, hogy a spammerek tevékenységét ellehetetlenítsék. A Pingvin elsősorban a linképítőkre szállt rá – azok az oldalak, amelyek korábban úgy szereztek előkelő helyezést a találati listákon, hogy linkkatalógusok segítségével több száz hivatkozást szereztek, jelentős visszaesést könyvelhettek el. A Google a Pingvinnel – és a korábbi Pandával is – a minőségi tartalmakat szolgáltató weboldalakat kívánta előtérbe helyezni, sikeresen.
A SEO ennek megfelelően a PageRank gépies manipulálása felől a minőségi tartalommarketing felé tolódott el, amely sokkal nagyobb szerepet kapott az optimalizálásban. Az organikus forgalmat a keresőóriás úgy igyekszik terelni, hogy az azon oldalak felé irányuljon, amelyek minőségi, informatív, a valódi közönség számára is érdekes tartalmakat tesznek közzé rendszeresen.
Nem váratlan lépés
A Pingvin bevezetése nem volt előzmény nélküli. Korábbi frissítésekben hasonló szempontokat igyekeztek érvényesíteni, amiből a szándékok világosan kiolvashatóak voltak. A Florida például a rejtett szövegeket célozta, a Vince 2009-ben a nagyobb, erősebb brandeket favorizálta (amelyek értelemszerűen megbízhatóbbnak számítanak), a Panda pedig beemelte az algoritmusba a weboldalak minőségi vizsgálatát.
Az alábbi ábra jól szemlélteti, hogyan változtak a Google, pontosabban a keresőalgoritmus számára az idők során a prioritások:

A keresőóriás egyértelműen szakított évtizedes gyakorlatával, és igyekszik azokat a tartalmakat előtérbe helyezni, amelyek nem csak a robotoknak tetszenek a megfelelő mennyiségű link és kulcsszó miatt, de a közönség is kedveli őket.
Ebből következik, hogy a tartalommarketing, azaz a minőségi tartalmak rendszeres előállítása és publikálása a social médiában rejlő lehetőségek kihasználásával együtt ma már elengedhetetlen egy olyan weboldal számára, amely szeretne minél magasabb organikus forgalmat elérni.