Mi számít spamnek a Google szerint?
A Google a világ legnépszerűbb keresőmotorja, s mint ilyen, weboldalak százmillióit tartja nyilván, másodpercenként 40 ezer keresést futtatva le. Érthető, hogy a spam kiszűrését algoritmusokra bízzák emberek helyett – de mi számít pontosan spamnek a keresőóriás szerint?
A Google saját definíciója szerint a spam oldalak lényegében azok, amelyek különféle technikákat használva manipulálni próbálják PageRank-mutatójukat, azaz előkelőbb helyezést akarnak elérni bizonyos kulcsszavakra a találati listákban.
Ilyen módszernek minősül többek között az oldalon a kulcsszavak ismétlése, a láthatatlan szövegek elhelyezése, az oldalra mutató linkek vásárlása – mind olyan black-hat technikák, melyek évekkel ezelőtt a SEO szerves részét képezték.
Tiltott technikák
Az egyik gyakori, a Google által kifogásolt technika az álcázás. Az online marketingben ma is alkalmazzák a split testinget, a különféle landing page-ek megjelenítését különféle látgatók számára – ha azonban más tartalom jelenik meg a keresőrobotnak és a hús-vér látogatónak, az egyértelműen a szabályok ellen való. Ugyanígy az átirányítás is, amikor egy oldalt kifejezetten a bot számára hoznak létre, s erről a felhasználókat azonnal továbbirányítják.
A rejtett szövegek és a kulcsszóhalmozás is tiltottak, de az automatikusan generált, többnyire értelmetlen tartalmakat tartalmazó oldalak is elbúcsúzhatnak a Google találati listáitól. A más oldalakról tartalmakat gyűjtő és válogatás nélkül közlő webhelyeket szintén bünteti az algoritmus.
A hivatkozásokat különösen gyanakvóan kezeli a Google. Nem csak a webhelyre mutató természetellenes linkeket szűrik, de azokat az oldalakat is, amelyeken természetellenes linkek szerepelnek. A linkhalmozás tehát mind a linkkatalógus, mind az abban szereplő számára kifejezetten káros.
Minőségre mennek
Mára azonban már a tartalom minősége is közrejátszik a rangsorolásban, illetve az abból történő kizárásban. A Google a „sekélyes” tartalmakat, amelyek gyakorlatilag nem nyújtanak a felhasználók számára hozzáadott értéket, ugyancsak rossz szemmel nézi. Nem véletlen, hogy a minőségi tartalmak létrehozása, a tartalommarketing akkor szerephez jutott az elmúlt években.
A parkolt – gyakorlatilag üres helyőrző – domainek, a feltört és spammel feltöltött oldalak is a tiltólistán szerepelnek. Ha tehát egy illetéktelen betörést követően úgy tapasztaljuk, hogy jelentősen megcsappant a Google-től érkező organikus forgalmunk, ne csodálkozzunk – inkább jelezzük a Webmester Eszközökön keresztül, ha a problémát más orvosoltuk.
A Panda, Pingvin és más kisebb frissítések célja az elmúlt években mind az volt, hogy a spam jellegűnek ítélt tartalmakat kiirtsák a találati oldalakról. Ennek komoly hatása volt a SEO-ra, és aki valóban jó helyezést akar elérni adott kulcsszavakra a keresési listában, annak ma nincs más választása, mint hogy valóban minőségi, a felhasználókat érdeklő tartalmakat állítson elő – és tartózkodjon az algoritmusok mesterséges manipulációjától.