Mi az a keresőoptimalizálás?
A SEO a „search engine optimization” vagy „search engine optimizer”, azaz keresőoptimalizálás, illetve a keresőoptimalizáló rövidítése.
Mi is az a keresőoptimalizálás?
A SEO egy weboldal keresőmotorokban való megjelenésének javítását jelenti a „természetes” találati listán, azaz nem a fizetett keresési eredmények között. Minél jobb helyre van pozícionálva a találati oldalon és minél többször jelenik meg egy weboldal a találati listában, annál több látogatást szerez a kereső használóitól.
A keresőoptimalizálás figyelembe veszi
- a keresők rangsorolási tényezőit,
- az emberek keresési szokásait, keresési kulcsszavait,
- a kedvelt keresőket (ezért hívják egyesek a keresőoptimalizálást Google optimalizálásnak is)
A keresőoptimalizáláshoz nincsenek egységes útmutatások, irányelvek, irányvonalak. A keresést befolyásoló tényezők a keresőmotorok tulajdonosainak üzleti titkát képezik. Ezért a keresőoptimalizálás leginkább megfigyelésre, statisztikákra, ezek értékelésére, elemzésére, az ezekből levont következtetésekre alapul.
A keresőoptimalizálás területén vannak nagyon jó szakemberek és vannak kóklerek is.
Mivel a keresők algoritmusai időszakonként változnak, nem biztos, hogy a mostani optimalizálási technikák érvényesek lesznek néhány év múlva is. Ezért fontos, hogy a keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek, vállalkozások folyamatosan naprakészen tartsák ismereteiket.
Honlap optimalizálás
A honlap optimalizálása tulajdonképpen azt jelenti, hogy egy weboldalt a keresők találati listájának élmezőnyébe visznek fel, így aki a honlap tematikájának megfelelő kulcsszavakra keres (például a Google-ban) – mint például fogorvos vagy napkollektor – az első találatok között találja az oldalt. A keresőoptimalizálás azonban nem csak a megfelelő kulcsszavas helyezést biztosítja, hanem a látogatók számát a kapcsolódó kulcsszavakra való optimalizálással is növeli, vagyis több látogató érkezik az aloldalakra is. Egy megfelelően strukturált honlapon ez emeli a konverziót, vagyis a szolgáltatásunkat igénybe vevők számát – ezáltal pedig a bevételeket is.
A szolgáltatásunk népszerűsítésére legmegfelelőbb terep a Google (Magyarországon a leginkább használt kereső), hiszen sokkal több látogatóra számíthatunk a keresési találatok révén mint a direkt látogatókból. Tény: fel kell vinnünk honlapunkat az első találatok közé, így mindig azok szeme előtt vagyunk akik az általunk kínált szolgáltatást akarják igénybe venni.
Hiába készíttetjük el gyönyörű honlapunkat, ha senki nem látogatja! Meg kell mutatni potenciális ügyfeleinknek szolgáltatásainkat, különben senki nem találja meg!
Egy optimalizált honlap megélhetésünket is biztosíthatja az onnan érkező megrendelésekből. Meg vagy elégedve honlapod teljesítésével? Havonta hány megrendelésed érkezik a weblapodról? Ha ezen megrendelésekből származó jövedelmeddel nem vagy megelégedve, honlapod optimalizálásra szorul.
A keresőoptimalizálás lépései
A keresőoptimalizálás alatt a választott SEO ügynökség szakemberei átvizsgálják honlapodat, szükség esetén javítják a hibákat. Közösen megállapítjátok a fontosabb kulcsszavakat, amelyek alapján el lehet indítani az optimalizálást. Felmérik konkurenciádat, megbecsülik milyen eszközökre és megközelítőleg mennyi munkára van szükség a versenytársak beelőzéséhez – vagyis eléjük kerülni a találati listán –, majd linkmarketingett végeznek. Utóbbira azért van szükség, hogy értékes, releváns linkek mutassanak weblapod felé – ez ugyanis a megfelelő bizalmat biztosítja a keresőrobotok előtt a honlap jobb helyre sorolásához.
A keresőoptimalizálás azonban nem varázslat. Hosszas munkára van szükség az eredmények eléréséhez. Gyenge versenyhelyzetben levő kulcsszóra akár egy hónap alatt is szép eredményeket lehet elérni, közepes erősségű kulcsszavakkal megközelítőleg két-három hónap alatt már láthatóak lesznek az első eredmények. A folyamatos munka apránként de biztosan hozza meg gyümölcsét – a honlapod lassan, de biztosan halad előre a keresési találatok között. Csak így lehet hosszútávon is hasznosítható eredményt elérni – így kerülsz az esetleg sokkal nagyobb anyagi forrásokkal rendelkező konkurenciád elé.
Tegyük fel, hogy fogorvos vagy, esetleg napkollektorok forgalmazásával foglalkozol. Keress rá erre a kulcsszóra a Google-ban – ott van az első oldalon a honlapod? Netán a második vagy harmadik oldalon? Vagy még hátrább? Lehetnél az elsők között. Ehhez pedig egy keresőoptimalizálási szakértőre van szüksége.