Milyen tételekből áll egy honlapkészítés ára?
Domain név
Először is szükség van egy domain névre. A domain név a honlap címe, mint a wpfejleszto.com. Olyat kell keresni, ami még nem foglalt.
Ha kiválasztottuk a honlap címét, be kell regisztráltatni. Ezt többnyire elvégzi az a cég, aki a honlapot el fogja készíteni.
Az átlagár 3-5000 Ft. között mozog. A domain fenntartás árát, ami rendszerint megegyezik a regisztráció árával, minden évben ki kell fizetni.
Nálunk .com, .net, .org vagy .info domain végződés esetén regisztrációs díj és első éves fenntartási díj nincs, ezt ajándékba kapod!
Tárhely
A honlap tárhelyének díja több tényezőtől is függ. Pl. hány honlapot tárolunk rajta, szükséges-e adatbázis, milyen jellegű a honlap (más tárhelyigény merül fel egy több videót, fórumot tartalmazó honlapnál és más egy egyszerű bemutatkozó honlapnál.
Egy dinamikus (adatbázist is tartalmazó) honlap átlagára 5-12000 Ft éves szinten, a mérettől függően.
Nálunk első éves tárhely díj nincs, ezt ajándékba kapod!
A honlapkészítés költsége
Ezt a költséget nagyon nehéz behatárolni. Milyen elemekből tevődik egy honlap ára?
1. honlapkészítési elem: a honlap motor
A honlapmotor rendszerint egy tartalomkezelő rendszer (más szóval CMS), ami lehet egyedi fejlesztésű, és ingyenesen használható. Az ingyenesen használható CMS esetén a honlap elemeinek összedolgozása, a honlap konfigurálása, kisebb egyedi fejlesztések jelentenek költséget. Az egyedi fejlesztésű CMS esetén a rendszer fejlesztésének költségét is meg kell fizetni, ami jó esetben 1-200.000 Ft, de akár milliós tétel is lehet.
Amennyiben a honlap nem rendelkezik motorral, csak programozási ismerettel fejleszthető. Ez esetben vagy tudsz a honlap programozási nyelvén és akkor saját magad is elvégezheted a módosításokat, vagy nem tudsz programozni, ekkor minden módosításért fizetni kell.
Mire kell figyelni? Vannak olyan honlapkészítők, akik eltitkolják, hogy ingyenesen használható tartalomkezelő rendszerrel (WordPress, Joomla, Drupal, stb.) dolgoznak, így húznak ki több pénzt a zsebedből, mint amennyi értéket hozzáadtak munkájukkal a honlapodhoz.
2. honlapkészítés elem: a honlap grafikája
Ez a design. El kell készíteni a honlap külső megjelenését. Ez tartalmazza a menüpontok grafikáját, gombokat, a megjelenített képeket, a honlap formai elrendezését.
Az ár itt is több tényezőtől függ. Először is attól, hogy a design egyedi vagy sablon, illetve a sablonon belül ingyenes vagy kereskedelmi.
WordPress esetén
- Egyedi design esetén vannak alapfájlok, és képi elemek, amiket mindenképpen létre kell hozni, a többi az igény bonyolultságától függ.
- Ingyenes sablon esetén a cégarculathoz igazítás, a látogatók számára megjelenített elemek honosítása (rendszerint angolról magyarra fordítása) jelent költséget
- Kereskedelmi sablon esetén az ingyenes sablon költségére még rájön a sablon ára is, ami átlagban 25-100 dollár közé tehető. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy mégis ez a jobb megoldás, mert ezek a kereskedelmi sablonok már nagyon sok funkciót beépítve tartalmaznak, így a beépített funkciókat nem kell külön számításba venni a modulok költségénél. Ilyenek lehetnek a slider, képgaléria, kapcsolódó cikkek, megosztás, portfólió több elrendezésben, kapcsolat űrlap, oldaltérkép, stb.
Függ az ár attól is, hogy milyen képi elemekkel dolgozik a honlap készítője. Saját maga által készített elemek esetén a teljes munka díjával, vásárolt elemek esetén a szerkesztési, vágási idő munkadíjával és a kép(ek) árával kell számolni.
A korrekt honlapkészítő nem dolgozik bizonytalan eredetű képi elemekkel (azaz a lementem és felhasználom kategóriába tartozó képekkel, mert könnyen lehet, hogy az ügyfélnek ebből szerzői jogi gondjai lehetnek).
3. honlapkészítés elem: a pluginek (más szóval modulok, bővítmények)
A bővítmények azok a részei a honlapnak, amik speciális funkciókat látnak el. Ezek árai változóak. Ilyenek a hírlevélkezelő, képgaléria, űrlapkészítő alkalmazás, letöltéskezelő, bannerkezelő, webáruház, fórum, több nyelvű modul, stb.
A pluginek között is vannak ingyenesen használhatók és kereskedelmiek. Az ingyenesen használhatónál szintén a front-end felület honosítása és a konfigurálás jelenti a költséget, míg a kereskedelmi bővítmény esetén ezt megtetőzi a bővítmény ára.
Az, hogy mit ajánlunk, nagymértékben függ a funkciótól. Pl. mi többnyelvű bővítményt a kereskedelmi változatokból használunk, mert ezzel a honlap minden eleme megjeleníthető az adott nyelven, míg az ingyenes variánsoknál ez rendszerint nem így van. Csak bele kell gondolni, nekünk sem tetszik egy magyar nyelvű honlapon a „Home” felirat, bár ismerjük a jelentését, de az angol célközönség egyáltalán nem biztos, hogy tudni fogja, mi az a „Kezdőlap” vagy „Címlap”.
4. honlapkészítés elem: keresőoptimalizálás (opcionális)
A keresőoptimalizálás külön szolgáltatás. Nem azonos a keresőbarát felépítéssel, beállítással és a keresőbarát URL struktúrával, bár tény, hogy több konkurensünk ezeket értékesíti „keresőoptimalizálásként”. Célszerű, hogy a honlapunk úgy legyen elkészítve, hogy annak teljes tartalma a keresők számára olvasható, értelmezhető legyen, megfelelő kulcsszó sűrűséggel. Ennek a követelménynek formázási, fogalmazási és programozási munkával lehet megfelelni. A keresőoptimalizálás nem egyszeri tevékenység, a szektorban folyó versenytől függően több hónapig tartó idő- és munkaigényes feladat. Ugyanakkor a végén látogatott és hatékony honlap lesz a munka eredménye.
Célszerű előbb egy-két fontos kulcsszóra optimalizál(tat)ni, mert sok kulcsszó a csillagokba emelheti az árat.
Itt az ár nagyban függ a verseny nehézségétől. Más egy lakásfelújítás kulcsszóra optimalizálás (gyengébb verseny) és más egy hitel (nagyon erős verseny) szóra optimalizálás idő- és munkaigénye.
5. honlapkészítés elem: linképítés (opcionális)
A linképítés is külön szolgáltatás. Az, hogy egy induló honlapnál hogyan, mennyi linket és milyen ütemezéssel célszerű építeni, ma már (a Pingvin update után) tervezést igényel.
A kisebb-nagyobb linképítés csomagok között biztosan megtaláljuk a megfelelőt.
Nálunk csak az elfogadott linkek után kell díjat fizetni. Tehát egy 50-es csomag 50 db „élő”, működő linket jelent, nem pedig 50 db link beküldését.