Top 10 weboldal szövegírási hiba – II. rész
Hiba #6
Nincs célcsoport meghatározva
A legtöbb cég mindenkihez akar beszélni, hisz az ő terméke a „legjobb”, erre „mindenkinek szüksége van”. Pedig nem.
Ha prémium termékeket forgalmazol, akkor nem célszerű a létminimum alatt élőket megcéloznod.
A Forma1 Ferrarit reklámozó pólóit ne akard rátukmálni a McLaren szurkolókra. Nem fog menni.
Tehát mindenekelőtt pozícionáld a terméked és határold be a célközönséged. Így tudsz olyan hangnemben beszélni, amivel megtalálod a célközönséged stílusát.
Hiba #7
Túl sok vagy túl kevés a mondanivaló
A túl hosszú szöveg egy honlapon nem jó. Az első 1-2 bekezdéssel meg kell ragadnod a látogatóid figyelmét, különben továbbállnak. Ne feledd, hogy szöveget monitoron sokkal nehezebb olvasni, mint nyomtatva.
A túl rövid szöveg nem elég a bizalomkeltéshez.
Ha ütős szöveget akarsz írni, puskázz a webes újságíróktól. Ha megnézel egy ilyen média honlapot, akkor látod, hogy a cikk lényegét kiemelik az első 1-2 bekezdésben, majd elkezdik kifejteni a témát. Nem véletlenül.
Hiba #8
Nem emeljük ki a termék/szolgáltatás előnyeit, csak a tulajdonságairól beszélünk
Természetesen nem kell elhanyagolni a termék tulajdonságainak elmondását sem, de helyezd át a hangsúlyt a termék előnyeire.
Tudatosítanod kell a vevőben, hogy miért jó neki a termékedet megvásárolni.
Ha pl. számítógépet árulsz, nem elég elmondani, hogy ebben a gépben a merevlemez mellett SSD van a rendszer számára, ez laikus számára nem fog semmit mondani. De ha azt mondod, hogy nem kell perceket várnia a rendszer, illetve egy-egy program betöltódésére, hanem szinte azonnal tud dolgozni rajta, akkor az előnyét emeled ki.
Hiba #9
Leíró jellegű a weboldal
Átlagos, érzelemmentes leírás, esetenként hosszú bekezdésekkel, ami nem képes érdeklődést felkelteni. Ez egy leíró weboldal. Erre nincs idő. Lehet, hogy neked van időd megírni… A látogatónak nincs ideje, sem türelme elolvasni.
Ha valóban értékesíteni akarsz, akkor alapvető marketingeszközökhöz kell nyúlni, pl. az AIDA módszer (figyelem, érdeklődés, vágy, cselekvés). Azaz ragadd meg a figyelmet, keltsd fel az érdeklődést, ébressz vágyat a termék iránt, hogy a végén cselekvéssel (vásárlással, feliratkozással, letöltéssel – vagy amit akarsz) zárulhasson a folyamat.
Nem szabad a ló másik oldalára sem átesni, azaz nem kell a látogatónak nekiesni az első bekezdésben, hogy most, rögtön, azonnal vegye meg a termékünket.
Hiba #10
Nem ébreszt bizalmat
Tipikus példák erre az olyan weboldalak, ahol a munka nélküli gyors meggazdagodást ígérik. Biztosan találkoztál már ilyennel.
Elolvastad? Milyen érzés fogott el?
Mik a bizalomkeltés lehetséges eszközei? Íme néhány:
– a honlap megjelenésének igényessége
– garancia vállalása
– referenciák bemutatása
– ügyfélvélemények
– céginformáció (de nem a nyitóoldalon)