Végéhez közeledik a Pingvin algoritmus kálváriája
A Pingvin algoritmus kapcsán a SEO szakértők, illetve a keresőoptimalizálásban járatosabbak már csak mosolyognak a bajszuk alatt, hiszen immáron évek óta várjuk frissülését, és miközben tavaly, illetve az év elején is úgy tűnt, hogy végre történhet valami, addig lassan itt a nyár, az év második fele, és a kis madárka még mindig nincs a láthatáron sem. Mindeközben a Google viszont gondoskodott arról, hogy felfokozott izgalmakkal várjuk az érkezést, és nem csak a több hónapos csúszás miatt, hanem azért is, mert ígéretek szerint a Pingvin átáll a folyamatos futásra, amiről nemrégiben ismét hallhattunk ezt-azt.
Az utolsó Pingvin algoritumus frissítés közeleg
A nyilatkozatháborút ezúttal is – mint oly sokszor már korábban – Gary Illyés robbantotta ki, aki a Twitteren nem bírta tartani a száját, és megosztotta a szakmával, illetve követőivel, hogy a soron következő Pingvin frissítés már az utolsó is lesz egyben. A linkprofil alapú büntetésekre szakosodott Pingvin kapcsán már eddig is tudtuk, hogy átáll a folyamatos futásra, azonban az év elején rengeteg olyan pletyka jelent meg vele kapcsolatban, miszerint a Google egyszerűen képtelen megvalósítani elképzeléseit, ergo azért késik ennyit a frissítés, mert változott a terv, és mégsem kapunk egy olyan algoritmust, ami állandó szolgálatot teljesít. Ami azonban továbbra is kérdéseket hagyott bennünk, hogy ha el is indul egy állandó őrjárat, akkor a keresőóriás vajon adagol-e kisebb-nagyobb frissítéseket a Pingvinhez, vagy teljesen önálló és automatikus lesz-e az egész? Gary most erre a kérdésre adott választ egy Twitter-bejegyzésben, amelynek során kifejtette, hogy nem lesznek szakaszos, sőt kitüntetett frissítések sem, a korábban megszokott ütemterv és sajátosságok tehát teljes egészében eltűnnek és elfelejtődnek.
Ezzel kapcsolatban a legjobb hír az, hogy a korábban megbüntetett, vagy valamiért a későbbiekben megbüntetésre kerülő oldal az új funkció jóvoltából sokkal hamarabb és könnyebben kikerülhet a büntetés alól, elegendő lesz csak a szankcionált problémára megoldást találni, és a korlátozás feloldódik. Ez azért nagyszerű hír, mert korábban a Google még nem igazán pontosította senki előtt, hogy a folyamatos futás pontosan mit is takar majd a Pingvin esetében. Sokan ugyanis úgy értelmezték, hogy bár az őrködés folyamatos lesz, ellenben lesznek manuális büntetések, sőt manuális frissítések is, amelyek lehetőségét a Google szakembere ezzel a kijelentésével most teljes egészében elvetette.
Eltűnik a Pingvin?
A fenti kijelentést ugyan nagyon sokan jelentéktelennek vélték, ellenben egy kicsit továbbgondolva Gary Illyés szavait, más érdekességet is kiolvashatunk a sorok közül. A fenti szavak alapján ugyanis arra következtethetünk, hogy a Pingvin algoritmus így a Pandához hasonlóan teljesen eltűnik és feloldódik, az alapalgoritmus részévé válik. Merthogy a Panda is hiába indult el, hiába éreztük gyakran a hatását, jelentősebb mozgolódás vagy más nem történt, szinte teljesen jelentéktelenné vált, de ha a gyakorlatban nem is ez történt, a Google akkor sem kommunikálja rendesen a helyzetet – ami esetükben megszokott. Ha a Pingvin valóban feloldódik és az alapalgoritmus részévé válik, akkor annak a keresőoptimalizálás szempontjából igazán drámai hatása lehet a későbbiekben. Hogy miért mondjuk mindezt?
Elég csak példának felhozni ismét a Pandát. Amióta ez az algoritmus folyamatosan, de legalábbis elnyújtottan fut, a mozgások egyrészt olyan apróak, hogy kvázi teljesen észrevehetetlenek, de ami még ennél is rosszabb, hogy míg korábban dátum alapján tökéletesen azonosítani lehetett, hogy egy honlap forgalma miért esett vissza, addig ez az alapalgoritmusba való beolvadással lehetetlenné válik. A honlap-tulajdonosok és SEO-szakemberek tehát nem tudják majd nyomon követni és azonosítani, hogy pontosan hol is hibáztak, így nehezebb lesz a probléma meghatározása, ha csak a Google nem talál ki erre is egy újabb rendszert. A Pingvin változása tehát ebből a szempontból kettős lesz, ergo egy oldal hamarabb kikeveredhet majd általa a büntetések alól, ellenben a büntetések okait lényegesen nehezebben tudjuk majd azonosítani.
Amire mérget vehetünk, hogy szintén a korábbi szóbeszédeket megcáfolandó, a Pingvin algoritmus egyelőre még biztosan nem indult el a háttérben, legfeljebb csak az első tesztek kerültek lefuttatásra, amelyek maximum ideiglenes változást eredményeztek a háttérben. Ezekből számtalan megmagyarázhatatlan eseményt tapasztaltunk a háttérben, de hogy pontosan mihez kötődtek, arra nem derült fény. Amiért viszont biztosak vagyunk abban, hogy a Pingvin végleges változata egyelőre nem startolt el, az nem más, minthogy a Google John Mueller által megerősítette a szakmának, hogy amennyiben a Pingvin egyszer végre elindul majd, akkor azt mindenképpen előre, egy hivatalos közleményben jelzik majd. Ez egy kicsit megkönnyíti majd a jövőben a tájékozódást, hiszen a legalább azokat a pletykákat azonnal elvethetjük, amelyek arról szólnak, hogy a keresőóriás titokban elindította a Pingvint. A bejelentés kapcsán egyébiránt kiemelendő, hogy a Google ezzel azt is elismerte, hogy a kérdéses algoritmus egyszer majd valóban elindításra kerül, tehát ha meg is akadtak a munkálatokkal, a szándék még biztosan ott van a háttérben.